Стратешки циљеви
На основу ситуационе анализе, полазећи од визије развоја, утврђени су сљедећи стратешки развојни циљеви који се заснивају на развоју привреде, друштвеном и развоју животне средине и дефинишу оквир за будуће планске активности, чијим остваривањем се општина Србац поставља на пут развоја и просперитета.
Стратешки циљ 1: Повећање обима привредне активности
Општина Србац има релативно повољан географски положај, као и предуслове за изградњу снажне привредне структуре, посебно када је ријеч о производњи хране и прерађивачкој индустрији. Повољан географски положај, близина административног центра Бања Луке, близина границе са ЕУ и Републиком Хрватском и одличан саобраћајни положај, који имају потенцијал за унапређење, стварају основу за инвестиције. Такође су обезбјеђени сви предуслови за развој пољопривредне производње (квалитетно пољопривредно земљиште, релативно развијена инфраструктура, као и противградна заштита и др.). Циљ је да општина Србац искористи свој географски положај и квалитет пољопривредног земљишта за развој привреде, а посебно пољопривреде и прераде пољопривредних производа. Близина границе и аутопута Бања Лука – Загреб – Београд стварају одличне услове за привлачење инвестиција, посебно када је ријеч о страним инвеститорима. Повољни климатски услови и још увијек чистија подручја омогућавају развој производње „здраве“ хране која је изузетно тражена на тржиштима ЕУ. Општина Србац у привлачењу инвестиција мора понудити низ пословних бенефиција (посебно у погледу кориштења пословно-индустријских зона) како за инвеститоре тако и за радну снагу (у погледу очувања постојећих и креирања нових радних мјеста). Узимајући у обзир чињеницу да је просјечна плата нижа од просјека Републике, све напоре треба усмјерити на растерећење привреде, раст запослености и плата у привреди општине Србац, како би зауставили одлазак становништва и поправили демографску слику.
Стратешки циљ 2: Унапређење квалитета живота становника
Један од основних проблема у друштвеном развоју општине Србац јесте демографска проблематика, која је неповољна, како у природном, тако и економском кретању становништва и одласку младих. Индекс старења (посебно тзв. старење одоздо које је условљено ниским наталитетом и смањеним удјелом младог становништва у укупном броју становника) је један од виших у Републици, те се демографским проблемима треба бавити ургентно. Значајан је број фактора који интензивно утичу на ову појаву, а који се могу везати са економским приликама и трендовима који владају у општини (и уопште у овој регији као што је општи тренд одласка младих из мањих заједница ка већим урбаним центрима и цјелинама. Из овог разлога, сваки будући плански приступ, мора понудити унапријеђен квалитет друштвеног живота, јавне инфраструктуре, посебно по питању ефикасности јавне управе, здравственог, социјалног, образовног, спортског, културног и општег друштвеног напретка. Дакле, циљ је да општина Србац, новим друштвеним садржајем, задржи постојеће, али и да привуче нове младе образоване људе из других средина, на начин да им уз запослење омогући адекватне и привлачне услове за живот, не само рад.
Стратешки циљ 3: Очување природних ресурса и унапређење стања животне
средине У заштити природних ресурса, те заштити животне средине, циљ је избалансиран и одрживи развој, тј. да природне вриједности буду сачуване, природни ресурси плански кориштени и да се унаприједи заштита ваздуха, тла, воде и биодиверзитета, а истовремено да се у складу са принципима одрживог развоја, таква средина и ресурси искористе за привредни развој општине. Могућности су значајне, од заштите водотока и природних станишта (Бардача и др.) до заштите и унапређења земљишта у циљу интензивније пољопривредне производње. Општина Србац није довољно препознатљива локална заједница и по том питању треба искористити своје природне ресурсе (природне, посебно ријечне и шумске и др.) и исте на одржив начин ставити у функцију развоја. У циљу заштите воде, тла, ваздуха, потребно је синергијом свих учесника радити на рјешавању питања очувања биодиверзитета, рјешавању проблема заштите изворишта и обезбјеђењу довољних количина питке воде, пречишћавања отпадних вода, као и смањења загађења комуналним и другим отпадом у правцу развоја циркуларне економије. Одрживим кориштењем природих ресурса и трајним рјешењима у погледу канализационе инфраструктуре али и водоводне, значајно би се допринијело заштити животне средине и стварању претпоставки за општи просперитет општине Србац.