Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Србац добио нови храм културе: Отворена Градска галерија “Рајко Петковић”

Србац добио нови храм културе: Отворена Градска галерија “Рајко Петковић”

У присуству бројних љубитеља културе и умјетности из цијелог региона вечерас је у Српцу свечано отворена Градска галерија “Рајко Петковић” у којој ће бити трајно сачувано 741 умјетничко дјело из фундуса Ликовно-еколошке колоније “Бардача-Србац”, као једне од најстаријих на овим просторима.

Галерију су пресијецањем врпце отворили начелник општине Млађан Драгосављевић, директор Центра за културу и спорт Радован Митраковић и академски сликар Борис Еремић из Приједора, чиме је отворена и изложба 40 најзначајнијих умјетничких дјела која су настала у протеклим деценијама на бардачкој колонији.

Поставку изложбе су припремили предсједница Управног одбора Центра за културу и спорт, Бранка Санчанин и дугогодишњи секретар колоније Миладин Вукашиновић, а међу посјетиоцима су били бројни кустоси и историчари умјетности, академски сликари и представници културних и јавних институција. Позиву на отварање галерије одазвали су се и епископ марчански Сава, архимандрит Теофил Димитрић и свештеници србачке парохије.

“Ово је драгоцјен тренутак за Србац, Републику Српску, БиХ и регион јер је отворен храм културе кога смо чекали деценијама. У Бардачи је до сада стварало преко 400 умјетника који су фундусу подарили преко 700 умјетничких дјела, што представља неизрециво благо огромне вриједности. Вечерас смо приказали само дио слика насталих од 1984. до 2004. године, али смо изабрали оне најрепрезентативније. Међутим, фундус је довољно велик да сваког мјесеца у наредних годину дана можемо постављати најмање по двије различите поставке”, рекла је Санчанин.

Она истиче да је депо слика у новоотвореној галерији довољно простран да прими око двије хиљаде слика великог формата, а тренутно је испуњена трећина депоа.

“Можемо слободно рећи да се историја умјетности Републике Српске налази у овој галерији. Ово је најљепше што се Српцу могло десити а тиме је остварен и мој велики сан. Поводом 35. годишњице рада колоније написала сам есеј под називом “Некролог за Бардачу” и мислим да је након отварања галерије дошло вријеме и да се Бардача почне ревитализовати, а драго ми је што се ствари одвијају у том смјеру”, истакла је Санчанин.

Директор Центра за културу и спорт, Радован Митраковић, рекао је да ће градска галерија дјеловати као једна од три организационе јединице њихове установе, поред Дома културе “Угљеша Kојадиновић” и Спортске дворане “9. јануар”.

“Идеја о отварању галерије постоји већ дуго, али се указала потреба за тим када је број слика у старом депоу премашио број од 600. Морали смо наћи адекватан простор за чување јер смо били свјесни њихове вриједности и значаја, будући да је ово друга најстарија колонија у БиХ. На крају нам се испунила жеља да имамо галеријски простор са сталном поставком и по свом изгледу и функционалности могле би нам позавидјети и много веће локалне средине”, рекао је Митраковић.

Према његовим ријечима, галерија ће радити сваким радним даном и викендом, а грађани Српца и љубитељи ликовне умјетности из региона моћи ће погледати сталне поставке слика, како са бардачке колоније, тако и са других простора.

Адаптацију објекта Дома младих за потребе градске галерије у износу од око 280 хиљада KМ финансирали су Влада Републике Српске и Општина Србац, а радове је изводила компанија “МТ Модерне технологије” из Бањалуке.

Начелник општине Млађан Драгосављевић захвалио је министру финансија у Влади Републике Српске, Зори Видовић, која је препознала важност овог пројекта и одобрила средства за ову инвестицију јер је била дубоко свјесна значаја умјетности и културе као покретача развоја и идентитета заједнице.

“Упућујем захвалност и свима другима који су учествовали у реализацији овог, за мене једног од најдражих пројеката у досадашњем мандату начелника општине и тиме омогућили да ово буде истински храм умјетности. Посебна симболика је у томе што је на данашњи датум прије 50 година почео са радом и Дом младих чији простор је данас претворен у галерију”, рекао је начелник Драгосављевић.

Он је исказао поштовање сликарском доајену Рајку Петковићу, по коме галерија носи име и који је оснивач бардачке колоније, истичући његов огроман допринос сликарству и промоцији Српца у свијету, те изразио жаљење што због здравствених разлога познати умјетник, који живи и ствара у Новом Саду, није могао доћи на вечерашњу манифестацију.

Академски сликар Борис Еремић из Приједора долази дуги низ година на бардачку колонију а са посебним емоцијама је испратио и вечерашње отварање галерије.

“Kада се било гдје отвара институција културе то је за мене празник. Велика је ово ствар за Србац и цијелу Републику Српску и у овим незгодним временима овакав подвиг заслужује све похвале”, нагласио је Еремић.

Свечаности у Српцу присуствовао је и директор Пољопривредног института Републике Српске, Војислав Тркуља, који је поријеклом из Kукуља. Тркуља каже да је проводио као младић лијепе тренутке у некадашњем Дому младих а сада је истински одушевљен новим изгледом и намјеном овог објекта.

“Неизмјерно сам срећан што је Србац добио овакав простор и поставку слика и захваљујем на томе начелнику општине и његовим сарадницима. Вјерујем да то исто осјећају сви они који Србац носе у срцу и души, који су овдје похађали школу и увијек се враћају у завичај са задовољством. Нема сумње да ћемо се на овом мјесту још дуго дивити умјетничким достигнућима која су настала и тек ће настати на бардачкој колонији”, истакао је Тркуља.

Отварању градске галерије у Српцу присуствовао је и предсједник Скупштине општине Дејан Девић, одборници Скупштине општине, начелници општинских одјељења, директори јавних предузећа, установа и организација из Српца и Републике Српске, привредници, донатори, просвјетни радници, студенти Академије умјетности, талентовани ученици и други љубитељи ликовне умјетности.

Својим наступом вечерашњу церемонију увеличао је и “Brillante duo” у саставу Наталија Тодоровић, виолина и Вања Трубајић, виолончело.