Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Обновљен друштвени дом у Горњој Лепеници након више од 70 година

Обновљен друштвени дом у Горњој Лепеници након више од 70 година

Након више од седам деценија, мјештани Горње Лепенице, уз несебичну подршку бројних донатора, обновили су друштвени дом у свом селу, који ће убудуће бити средиште друштвених збивања и окупљања, дајући нови живот заједници и подстичући повратак у завичај.

Тим поводом у понедјељак, 21. априла окупило се више стотина Лепеничана из села и дијаспоре, уз бројне госте, како би прославили завршетак радова и озваничили почетак рада дома који је по свом изгледу и функционалности један од најквалитетнијих на подручју србачке општине.

Свечаности су присуствовали начелник општине Млађан Драгосављевић и замјеник начелника Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Дејан Девић, потпредсједник Драшко Момић и секретар СО Срђан Бркић, начелници општинских одјељења, посланик у Народној скупштини Републике Српске Радојица Видовић, свештенство и монаштво Српске православне цркве, директори јавних предузећа и установа, одборници Скупштине општине Србац и друге званице, међу којима и велики број донатора и пријатеља села из Њемачке, Србије и Хрватске.

Освећење реконструисаног дома обавили су протојереј Жељко Сарић, јереј Ненад Ђурић и јеромонах Иларион, а претходно су га свечаним пресијецањем врпце отворили начелник општине Млађан Драгосављевић и један од главних организатора и чланова грађевинског одбора, Мирослав Брезовац.

У обраћању присутнима, Брезовац, који је био међу иницијаторима обнове дома, подсјетио је да је овај објекат направљен у периоду од 1948. до 1951. године и тада је служио као школа коју је и сам похађао пет година и тог периода се врло радо сјећа. Kада је 1971. направљена нова школа, овај објекат је почео служити као дом за окупљање и разне скупове и било је очигледно, како каже, да неће вјечно потрајати јер је с временом све више пропадао.

„Лично сам још од дјетињства маштао да на неки начин помогнем свом родном селу и оставим трајан печат, тако да сам дошао на идеју да се обнови дом, у чему сам прво добио подршку властите породице а онда и других мјештана. Имам чак осморо унучади од којих је најмлађе имало свега шест година када су почели радови и чак је и свако од њих одвојио понешто из својих касица за дом. Добили смо подршку од преко 150 мјештана и донатора, у финансијама и извођењу радова и свачији допринос нам је био подједнако важан“, рекао је Брезовац који је радни вијек провео у Њемачкој.

Први састанак грађевинског одбора одржан је у фебруару 2022. године и тада је пао договор да се не одређује рок завршетка радова, како се то не би одразило на квалитет градње. У његову реконструкцију у протекле три године уложено је око 300 хиљада KМ, од чега су двије трећине средстава обезбиједили мјештани и донатори а једну трећину Општина Србац уз помоћ Министарства финансија Републике Српске, на чему је упућена искрена захвалност министру финансија Зори Видовић, као и начелнику општине Млађану Драгосављевићу који је, како каже, испоштовао све што је обећао.

„Посебно ме одушевила подршка наших пријатеља из Њемачке са којима пословно сарађујем и који су се финансијски одазвали а и својим личним присуством су увеличали ову церемонију. Занимљиво је да сам приликом акције прикупљања средстава наишао и на младића из Модриче који ми је првобитно дао прилог од 50 евра и обећао да ће поново помоћи. Од тада сам га срео чак 14 пута и сваки пут је дао по 50 евра што је за сваку похвалу. Мислим да су сви они који су изградили овај дом велике патриоте јер ће све ово остати будућим генерацијама а тиме смо одужили и дио дуга према нашим прецима који су у оно доба и без помоћи тешких машина изградили овакав објекат кога смо данас обновили“, истакао је Брезовац.

Максимални капацитет сале је око 170 сједећих мјеста а поред главне сале, располаже још и са канцеларијом за рад Савјета мјесне заједнице, кухињом, хладњачом, роштиљницом и два тоалета.

„Посједујемо и посуђе за око 150 особа а у плану је да ускоро поставимо и клима уређаје. Остаје нам још да опремимо канцеларију за рад Савјета и таван који располаже са огромним простором. Након завршетка свих радова, не планирамо да одмарамо већ ћемо наше ресурсе усмјерити како бисмо изградили и капелу у мјесном гробљу и очекујемо да добијемо за то зелено свјетло од нашег лепеничког пароха“, рекао је Брезовац.

По броју становника, Горња Лепеница је међу мањим мјесним заједницама на подручју наше општине, али посљедњих година предњачи по броју уложених инвестиција, нарочито када се ради о реконструисаној путној, водоводној и електро мрежи, а сада и друштвеног дома, што ово село чини угодним мјестом за живот а свој допринос у томе је имала и Општина Србац.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да мјештани требају бити поносни на себе јер су довели у функционално стање овај велелепни објекат.

„Оно што је вриједно поред материјалног дијела је ваша сложност и саборност коју сте показали како бисте завршили радове на жељени начин и то је јако значајно с обзиром на вријеме у којем живимо. У задњих неколико година смо ставили акценат на овакве и сличне акције и сматрам да је дом у Лепеници круна свих дешавања када је у питању обнова друштвених домова на подручју србачке општине јер се ради о врхунском објекту по питању квалитета и функционалности“, истакао је начелник Драгосављевић.

Међу гостима церемоније био је и Свен Луц из Њемачке који је рекао да му се веома допада овај крај и да је срећан што је са својим радним колегама и пријатељима учествовао у акцији.

„Познајем Мирослава Брезовца већ деценијама и упознали смо се на градилишту. Нисам се двоумио ниједног тренутка да се одазовем његовом позиву да подржим акцију. Јако сам одушевљен гостопримством локалних мјештана и свиђа ми се тај осјећај њиховог заједништва. Природа је јако привлачна и мислим да ово мјесто може остварити значајан напредак у развоју сеоског туризма“, рекао је Луц.

Јереј Ненад Ђурић је истакао да су преци данашњих мјештана Лепенице градили овај објекат с великом љубављу и посвећеношћу и додао да је сада добио још љепши облик.

„Наш задатак је да у сваком мјесту заједнички градимо и обнављамо оно што је потребно и искрено се надам да ће ово бити саборно мјесто за најмлађе да се друже и стварају здраве животне навике. Оно што је важно је да гдје год да нас пут одведе, треба увијек да носимо у срцу мјесто из кога смо пошли“, рекао је Ђурић.

Протојереј Жељко Сарић рекао је да су и претходне локалне власти које су градиле овај објекат биле свјесне значаја друштвених домова и да ће обновљени дом добити свој смисао ако се као народ још више сложимо и умножимо.

„И у вашој парохији, код Храма Светог пророка Илије, гради се сличан објекат који ће убрзо бити покривен а лијепа је и идеја да се подигне гробљански храм у вашем мјесном гробљу и желим вам да то остварите на челу са вашим свештеником“, рекао је Сарић.

Богдана Брезовац, која води поријекло из Лепенице а данас живи у Штутгарту гдје обавља дужност предсједника Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ за подручје Њемачке, каже да је пресрећна што се окупио велики број мјештана, а нарочито младих.

„Велики број нас који живи у расејању све више се враћа својим коријенима и међу нашом дјецом дијелимо све добробити које смо понијели из нашег малог мјеста – српски национални идентитет кроз српску православну школу и српске допунске школе и у сваком тренутку смо спремни да се вратимо овдје и укључимо у нашу српску националну заједницу“, нагласила је Брезовац.

Свечаност у Лепеници увеличали су и чланови Фолклорног удружења грађана „Мотајички вук“ са својим члановима из Ситнеша и Kаоца који су извели неколико сплетова народних игара а за све присутне организован је заједнички ручак.

Више фотографија погледајте у фејсбук групи Општине Србац.

Србац добио нови храм културе: Отворена Градска галерија “Рајко Петковић”

Србац добио нови храм културе: Отворена Градска галерија “Рајко Петковић”

У присуству бројних љубитеља културе и умјетности из цијелог региона вечерас је у Српцу свечано отворена Градска галерија “Рајко Петковић” у којој ће бити трајно сачувано 741 умјетничко дјело из фундуса Ликовно-еколошке колоније “Бардача-Србац”, као једне од најстаријих на овим просторима.

Галерију су пресијецањем врпце отворили начелник општине Млађан Драгосављевић, директор Центра за културу и спорт Радован Митраковић и академски сликар Борис Еремић из Приједора, чиме је отворена и изложба 40 најзначајнијих умјетничких дјела која су настала у протеклим деценијама на бардачкој колонији.

Поставку изложбе су припремили предсједница Управног одбора Центра за културу и спорт, Бранка Санчанин и дугогодишњи секретар колоније Миладин Вукашиновић, а међу посјетиоцима су били бројни кустоси и историчари умјетности, академски сликари и представници културних и јавних институција. Позиву на отварање галерије одазвали су се и епископ марчански Сава, архимандрит Теофил Димитрић и свештеници србачке парохије.

“Ово је драгоцјен тренутак за Србац, Републику Српску, БиХ и регион јер је отворен храм културе кога смо чекали деценијама. У Бардачи је до сада стварало преко 400 умјетника који су фундусу подарили преко 700 умјетничких дјела, што представља неизрециво благо огромне вриједности. Вечерас смо приказали само дио слика насталих од 1984. до 2004. године, али смо изабрали оне најрепрезентативније. Међутим, фундус је довољно велик да сваког мјесеца у наредних годину дана можемо постављати најмање по двије различите поставке”, рекла је Санчанин.

Она истиче да је депо слика у новоотвореној галерији довољно простран да прими око двије хиљаде слика великог формата, а тренутно је испуњена трећина депоа.

“Можемо слободно рећи да се историја умјетности Републике Српске налази у овој галерији. Ово је најљепше што се Српцу могло десити а тиме је остварен и мој велики сан. Поводом 35. годишњице рада колоније написала сам есеј под називом “Некролог за Бардачу” и мислим да је након отварања галерије дошло вријеме и да се Бардача почне ревитализовати, а драго ми је што се ствари одвијају у том смјеру”, истакла је Санчанин.

Директор Центра за културу и спорт, Радован Митраковић, рекао је да ће градска галерија дјеловати као једна од три организационе јединице њихове установе, поред Дома културе “Угљеша Kојадиновић” и Спортске дворане “9. јануар”.

“Идеја о отварању галерије постоји већ дуго, али се указала потреба за тим када је број слика у старом депоу премашио број од 600. Морали смо наћи адекватан простор за чување јер смо били свјесни њихове вриједности и значаја, будући да је ово друга најстарија колонија у БиХ. На крају нам се испунила жеља да имамо галеријски простор са сталном поставком и по свом изгледу и функционалности могле би нам позавидјети и много веће локалне средине”, рекао је Митраковић.

Према његовим ријечима, галерија ће радити сваким радним даном и викендом, а грађани Српца и љубитељи ликовне умјетности из региона моћи ће погледати сталне поставке слика, како са бардачке колоније, тако и са других простора.

Адаптацију објекта Дома младих за потребе градске галерије у износу од око 280 хиљада KМ финансирали су Влада Републике Српске и Општина Србац, а радове је изводила компанија “МТ Модерне технологије” из Бањалуке.

Начелник општине Млађан Драгосављевић захвалио је министру финансија у Влади Републике Српске, Зори Видовић, која је препознала важност овог пројекта и одобрила средства за ову инвестицију јер је била дубоко свјесна значаја умјетности и културе као покретача развоја и идентитета заједнице.

“Упућујем захвалност и свима другима који су учествовали у реализацији овог, за мене једног од најдражих пројеката у досадашњем мандату начелника општине и тиме омогућили да ово буде истински храм умјетности. Посебна симболика је у томе што је на данашњи датум прије 50 година почео са радом и Дом младих чији простор је данас претворен у галерију”, рекао је начелник Драгосављевић.

Он је исказао поштовање сликарском доајену Рајку Петковићу, по коме галерија носи име и који је оснивач бардачке колоније, истичући његов огроман допринос сликарству и промоцији Српца у свијету, те изразио жаљење што због здравствених разлога познати умјетник, који живи и ствара у Новом Саду, није могао доћи на вечерашњу манифестацију.

Академски сликар Борис Еремић из Приједора долази дуги низ година на бардачку колонију а са посебним емоцијама је испратио и вечерашње отварање галерије.

“Kада се било гдје отвара институција културе то је за мене празник. Велика је ово ствар за Србац и цијелу Републику Српску и у овим незгодним временима овакав подвиг заслужује све похвале”, нагласио је Еремић.

Свечаности у Српцу присуствовао је и директор Пољопривредног института Републике Српске, Војислав Тркуља, који је поријеклом из Kукуља. Тркуља каже да је проводио као младић лијепе тренутке у некадашњем Дому младих а сада је истински одушевљен новим изгледом и намјеном овог објекта.

“Неизмјерно сам срећан што је Србац добио овакав простор и поставку слика и захваљујем на томе начелнику општине и његовим сарадницима. Вјерујем да то исто осјећају сви они који Србац носе у срцу и души, који су овдје похађали школу и увијек се враћају у завичај са задовољством. Нема сумње да ћемо се на овом мјесту још дуго дивити умјетничким достигнућима која су настала и тек ће настати на бардачкој колонији”, истакао је Тркуља.

Отварању градске галерије у Српцу присуствовао је и предсједник Скупштине општине Дејан Девић, одборници Скупштине општине, начелници општинских одјељења, директори јавних предузећа, установа и организација из Српца и Републике Српске, привредници, донатори, просвјетни радници, студенти Академије умјетности, талентовани ученици и други љубитељи ликовне умјетности.

Својим наступом вечерашњу церемонију увеличао је и “Brillante duo” у саставу Наталија Тодоровић, виолина и Вања Трубајић, виолончело.