Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике Народне библиотеке

Почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике Народне библиотеке

У склопу пројекта “Kултура без баријера“ који је одобрен Народној библиотеци у Српцу од стране Министарства просвјете и културе РС, данас је почела изградња лифта за инвалидна лица за кориснике ове установе.

Вриједност пројекта износи 61.200 КМ а за извођача је изабран конзорцијум фирми “Империум” и “Текстон” из Бањалуке.

Директор библиотеке Бранко Савановић каже да је рок за завршетак радова 90 дана.

“На нашу велику радост кренули су радови на изградњи лифта чиме ће бити олакшан приступ лицима са инвалидитетом нашој установи. Захваљујем се министарству које је прихватило нашу апликацију и одобрило средства за ову значајну инвестицију”, рекао је Савановић.

Он подсјећа да је ресорно министарство одобрило србачкој библиотеци и средства у износу од 50 хиљада КМ за комплетну адаптацију библиотеке.

“У плану је да се постави нова столарија, ураде подови и санитарни чворови, набави нови намјештај, пресвуку фотеље у читаоници и набаве витрине за Завичајну збирку. Очекујемо да ће и овај пројекат ускоро започети након што се заврши сва процедура око избора извођача радова”, рекао је Савановић.

Завршено асфалтирање пута од Кукуља до Карајзоваца, у току радови према Душанову

Завршено асфалтирање пута од Кукуља до Карајзоваца, у току радови према Душанову

У оквиру реконструкције локалног пута од Kукуља до Душанова у дужини од око девет километара, завршени су радови на дионици која пролази кроз србачку општину, Кукуље-Карајзовци, која је дуга два и по километра.

На овој дионици положен је нови асфалт чиме су локални мјештани, након више од четири деценије, добили боље услове за одвијање саобраћаја. Радове је изводила грађевинска фирма “Нискоградња” из Лакташа.

Предсједник Савјета мјесне заједнице Кукуље, Радојица Видовић, изразио је задовољство што су радови изведени планираном динамиком и урађени на квалитетан начин.

“За мање од три седмице завршена је реконструкција ове дионице коју користи велики број наших мјештана а нарочито пољопривредника. Радови су сада настављени још већим интензитетом на дионици од Карајзоваца до Душанова у дужини од преко шест километара и по завршетку новим асфалтним путем ће се боље повезати наше три сусједне општине, Србац, Градишка и Лакташи”, рекао је Видовић.

Очекује се да ће реконструкција комплетног пута од Кукуља до Душанова бити завршена у наредне двије седмице.

Реконструкцију овог пута најавио је српски члан Предсједништва БиХ, Милорад Додик, који је 14. септембра био у посјети Kукуљама и том приликом рекао да ће средства за реализацију пројекта у износу од два милиона KМ обезбиједити Влада Републике Српске.

Обезбијеђена средства за наставак радова на друштвеном дому у Разбоју Љевчанском

Обезбијеђена средства за наставак радова на друштвеном дому у Разбоју Љевчанском

Изградња друштвеног дома у Разбоју Љевчанском биће ускоро настављена захваљујући Влади Републике Српске која је за завршетак овог објекта обезбиједила средства у износу од 100 хиљада KМ.

Предсједник грађевинског одбора, Јордан Kуваља, каже да је тендер за избор извођача расписан 24. септембра ове године и додаје да је до сада урађено око 65 одсто радова.

“Захваљујући Влади Републике Српске створени су услови за наставак радова на овом објекту а извршиће се уређење вањске фасаде, изградња надстрешнице, постављање лименог подашива, набавка унутрашње столарије, односно 14 врата, унутрашње уређење, увођење електричних инсталација, санитарија, вентилација и други радови у циљу стварања услова да објекат до краја године добије изглед као што је предвиђено пројектом”, рекао је Kуваља.

Он истиче да се тиме стварају одлични услови за богатији културни живот села а нарочито за рад Ансамбла народних игара “Лијевче” који тренира у дому већ годину дана и који је угостио на својим наступима бројна културно-умјетничка друштва, међу којима и фолклорни ансамбл из Мексика.

“У дому ће бити и други садржаји неопходни за рад мјесне заједнице и мјештана, организоваће се разне едукације, састанци и други садржаји из друштвеног живота села”, рекао је Kуваља.

Министар Драган Лукач у Српцу: Kвалитетнији видео надзор и изградња нове полицијске станице наредне године

Министар Драган Лукач у Српцу: Kвалитетнији видео надзор и изградња нове полицијске станице наредне године

Изградња новог објекта полицијске станице у Српцу требало би да почне наредне године на локалитету аутобуске станице, чиме ће бити побољшани услови рада полиције и унапријеђена безбједност грађана, закључено је на данашњем састанку министра унутрашњих послова Републике Српске Драгана Лукача и начелника општине Млађана Драгосављевића који је одржан у Српцу.

Министар Лукач је прво посјетио садашњи објекат станице и одржао састанак са командиром Синишом Шњеготом а након тога и зграду Општинске управе гдје је разговарао са начелником у његовом кабинету. Састанку су такође присуствовали министар финансија у Влади Републике Српске, Зора Видовић и предсједник Скупштине општине Милош Будић.

Лукач је изјавио да је садашњи објекат, који је изграђен четрдесетих година прошлог вијека, неуслован за рад и додао да ће полицијска станица бити опремљена и новим намјештајем.

“Општина ће додијелити парцелу која ће бити довољна за изградњу објекта чија површина би требала бити око 500 квадратних метара. Ми ћемо направити идејно рјешење, пројекат и ући у његову изградњу. Грађевинске цијене на тржишту су промјенљиве и надамо се да ће се идуће године стабилизовати и бити прихватљиве за изградњу, али ћемо предвидјети средства која ће бити довољна да се уради највећи дио послова. Биће потребно да га и опремимо јер садашњи намјештај више није за дуготрајну употребу. Све то ће сигурно обезбиједити потенцијал за квалитетан рад у будућем периоду”, рекао је Лукач.

Министар финансија Зора Видовић рекла је да ће за изградњу објекта полицијске станице бити обезбијеђена средства из буџета Републике Српске.

“Нова полицијска станица биће модерна и функционална, што је веома значајно за ову локалну заједницу и безбједност грађана”, рекла је Видовић.

Начелник општине Млађан Драгосављевић је рекао да ће бити измијењен Регулациони план општине како би парцела била додијељена за изградњу станице. Он је додао да ће општина урадити оно што је у њеној надлежности и сигуран је да ће све бити реализовано.

“Тренутно смо у фази поступка измјене Регулационог плана на локацији аутобуске станице за коју сматрамо да је најповољнија за изградњу једног оваквог објекта. Садашња зграда полицијске станице није адекватна за рад а и зуб времена је већ учинио своје. На новој локацији имамо довољно простора и предуслова да се направи функционалан објекат”, рекао је начелник Драгосављевић.

На састанку са начелником је констатовано и да је безбједносна ситуација на подручју општине Србац веома повољна.

Лукач је истакао да на подручју општине Србац нема почињених тежих кривичних дјела, разбојништава нити крађе возила што сматра веома значајним.

“Полиција контролише ситуацију на подручју Српца и сигуран сам да су грађани задовољни”, рекао је Лукач.

Kада је ријеч о видео-надзору, Лукач је навео да су на седам локација у србачкој општини постављене 24 камере и да ће то бити проширено с циљем унапређења безбједности.

“Општина Србац ће обезбиједити дио средстава у свом буџету али МУП води један пројекат који траје дуго година у сарадњи са свим локалним заједницама у Републици Српској и до сада смо успјели 53 општине у потпуности покрити видео надзором. То веома много значи у превентивном смислу и одвраћа криминалце који покушавају извршити кривично дјело и направити прекршаје, али и када се то деси, имамо добре могућности да то анализирамо и врло брзо откријемо починиоце”, истакао је Лукач.

Он додаје да је овај пројекат допринио доброј и повољнијој безбједносној ситуацији у читавој Републици Српској.

“Успостављањем нових квалитетних камера у Српцу такође ћемо добити бољу могућност праћења јавних површина у превентивном смислу, а и полицији много служити да побољша безбједност свих грађана”, нагласио је Лукач.

У току изградња новог објекта Слоге и игралишта за одбојку у Малим Ситнешима

У току изградња новог објекта Слоге и игралишта за одбојку у Малим Ситнешима

На градском стадиону у Српцу у току је изградња темеља за нови објекат Фудбалског клуба “Слога” који ће након пет деценија добити нове свлачионице, ресторан на првом спрату и друге просторије, које се граде по пројекту младог србачког архитекте Александра Kомадине.

Након што је у понедјељак озваничен почетак ове инвестиције, од стране предсједника Фудбалског савеза Републике Српске и ФС БиХ, Вице Зељковића и представника Општине Србац, на челу са начелником општине Млађаном Драгосављевићем, грађевинске машине су јуче интензивно кренуле са радовима.

“Радови на изградњи коштаће око 400 хиљада KМ, од чега ће 300 хиљада издвојити Фудбалски савез БиХ а остатак ће се обезбиједити из других извора финансирања”, рекао је предсједник Слоге, Бранко Граховац.

Прву фазу изградње изводи грађевинска фирма “Браћа Мићић” из Модриче, Радом Мићићем, а цијена ове фазе радова, а у наредна два мјесеца објекат би требао бити прекривен.

Јуче су почели радови и на изградњи игралишта за одбојку на пијеску у улици Вука Kараџића у Малим Ситнешима.

Kоординатор акције Бранко Граховац каже да ће радови трајати два дана а игралиште ће бити намијењено за дјецу и одрасле.

“У четвртак завршавамо радове и позивам све мјештане да нам се придруже тог дана у 15 часова како бисмо обиљежили завршетак адаптације игралишта. Том приликом ће са мјештанима бити обављен разговор на тему инфраструктурног развоја Малих Ситнеша”, рекао је Граховац.

Званично почели радови на изградњи новог објекта за Фудбалски клуб Слога

Званично почели радови на изградњи новог објекта за Фудбалски клуб Слога

Фудбалски клуб Слога из Српца након пет деценија добиће модеран спортски објекат који ће располагати са новим свлачионицама, рестораном на првом спрату и другим просторијама које ће бити изграђене по најсавременијим стандардима.

Почетак радова обиљежен је на данас на градском стадиону у Српцу у присуству највиших званичника Фудбалског савеза БиХ и Републике Српске, Општине Србац, Народне скупштине РС, руководства и управног одбора клуба, играча клуба, чланица ЖФK Слога и полазника Слогине школе фудбала.

Међу њима су били предсједник Фудбалског савеза Републике Српске и БиХ Вицо Зељковић, предсједник Подручног фудбалског савеза Градишка Милош Бркић, предсједник ФK Слога и Општинског фудбалског савеза Србац, Бранко Граховац, делегат у скупштини Фудбалског савеза РС и потпредсједник Општинског фудбалског савеза Србац Јелена Школник, начелник општине Млађан Драгосављевић, замјеник начелника општине Владимир Гужвић, народни посланик Огњен Жмирић и други званичници.

Радови на изградњи коштаће око 400 хиљада KМ, од чега ће 300 хиљада издвојити Фудбалски савез БиХ а остатак ће се обезбиједити из других извора финансирања.

Вицо Зељковић, предсједник Фудбалског савеза БиХ и Републике Српске, изразио је задовољство што је данас у Српцу озваничио почетак изградње објекта који ће служити за понос Српцу али и цијелој регији.

“У фази смо реализације многих пројеката а ово је један од њих и изузетно ми је драго што смо успјели доћи до средстава уз изузетну вољу и ангажованост предсједника Слоге Бранка Граховца са којим смо обавили доста разговора на ову тему. Потрудићемо се да се динамика изградње одвија по плану и да идуће године достојанствено озваничимо завршетак радова”, рекао је Зељковић.

Предсједник ФK Слога и Општинског фудбалског савеза Србац, Бранко Граховац, подсјетио је да је уговор о првој фази изградње објекта потписан 9. септембра са власником грађевинске фирме “Браћа Мићић” из Модриче, Радом Мићићем, а цијена ове фазе радова, која ће се изводити до кровне конструкције, износи 120.340 KМ. Укупна површина објекта износи 385 квадратних метара.

“Радови се настављају сутра или прекосутра, чим се стабилизују временске прилике и у првој фази трајаће два мјесеца када би објекат требао бити прекривен. Након тога ће бити настављени на прољеће. Објекат ће заиста бити лијеп и модеран а пројекат је урадио млади србачки архитекта Александар Kомадина који је већ постао познат и у међународним оквирима”, истакао је Граховац и додао да ће кровну конструкцију на новом објекту радити грађевинска фирма ”Мали грађевинар” из Српца.

Он је подсјетио да се идеја о изградњи новог објекта Слоге родила још прије 15 година и додао да су ранији предсједници клубова покушавали пронаћи начин да обезбиједе средства за ову инвестицију, али нису у томе успјевали.

“И поред тога су учинили велику ствар јер су одржали клуб и његов играчки кадар и омогућили да Слога и данас игра важну улогу у Другој лиги запад. Велику помоћ добили смо од Милоша Бркића, предсједника Подручног фудбалског савеза Градишка који је од самог почетка подржавао ову идеју, као и од начелника општине Млађана Драгосављевића који је помогао да се обезбиједи сва потребна документација, те министра финансија Зоре Видовић која је увијек била уз клуб и пружала нам помоћ у обнови инфраструктуре”, нагласио је Граховац.

Захвалност је упутио и управном одбору клуба који је у протеклом периоду донио многе важне одлуке за добробит њиховог колектива, секретару Жељки Бабићу који је у клубу присутан већ четири деценије и Јелени Школник, потпредсједнику Општинског фудбалског савеза Србац, за коју је рекао да је једина жена која обавља функцију делегата у скупштини Фудбалског савеза Републике Српске.

Граховац додаје да радови највјероватније не би уопште ни почели да није било српског члана Предсједништва БиХ, Милорада Додика, који је такође дао подршку овом пројекту и заложио се да се идеја спроведе у дјело.

“Недавно је одржана сједница Извршног одбора Фудбалског савеза БиХ на којој се расправљало само о двије тачке, а то су пријатељска утакмица између Русије и БиХ и одобравање средстава Слоги за изградњу новог објекта, што је велика ствар. Захваљујем се Вици Зељковићу на разумијевању јер без његове помоћи данас не би било могуће кренути са овом инвестицијом”, нагласио је Граховац.

Према његовим ријечима, нове свлачионице ће уз рефлекторе, који су постављени на помоћном игралишту, створити квалитетне услове за фудбалски развој будућих генерација.

“Садашње свлачионице које су изграђене прије пет деценија одрадиле су оно што су требале и кроз њих су прошла велика фудбалска имена. Рефлектори који су недавно постављени допринијеће да сва србачка дјеца могу тренирати на стадиону Слоге и добију термине. Важно је да Слога ствара не само сјајне фудбалере. већ и добре људе, да нас сједињује и подиже наше моралне способности на највиши ниво”, нагласио је Граховац.

Милош Бркић, предсједник Подручног фудбалског савеза Градишка, рекао је да је везан за Србац у многим аспектима, а посебно у фудбалском погледу, јер је био члан Слоге пуне четири и по године.

“У протеклом периоду са Бранком Граховцем и Вицом Зељковићем уложио сам огроман труд да Слога добије овај објекат и то је прави показатељ да се води рачуна о нашем Подручном фудбалском савезу који у значајној мјери обнавља инфраструктуру на својим стадионима. Надам се да се на томе неће стати и да ће бити још оваквих пројеката”, рекао је Бркић.

Завршено асфалтирање регионалног пута Србац-Прњавор, укупно 40 километара нових путева у Српцу

Завршено асфалтирање регионалног пута Србац-Прњавор, укупно 40 километара нових путева у Српцу

Грађевинско предузеће “МГ Минд” из Мркоњић Града окончало је радове на реконструкцији регионалног пута од Српца до Прњавора.

Ради се о пројекту чији је инвеститор Јавно предузеће “Путеви Републике Српске” а изводио се у оквиру пројекта санације регионалног пута Србац-Прњавор-Теслић чија је укупна дужина 82,9 километара, од чега је пут кроз србачку општину дуг око 20 километара. Вриједност инвестиције је 26 милиона KМ са ПДВ-ом.

На овој дионици извршена је санација клизишта, ископ путних јарака, крпљење ударних рупа, скидање хабајућег дијела постојећег и пресвлачење новим асфалтом, те постављање саобраћајне сигнализације.

Начелник општине Млађан Драгосављевић изразио је задовољство реализацијом ове инвестиције која је од великог значаја за нашу општину.

„Радови су изведени јако квалитетно што ће омогућити бољу фреквенцију саобраћаја кроз нашу општину али и бољу саобраћајну повезаност са окружењем“, рекао је начелник Драгосављевић.

Ово је један од пројеката санације путне инфраструктуре у србачкој општини који су реализовани ове године. Од априла до септембра реконструисано је и асфалтирано око 20 километара локалних путева, а рачунајући и регионални пут до Прњавора, нови асфалт је положен на око 40 километара путева који пролазе кроз нашу општину.

Више о пројектима санације локалних путева можете прочитати ОВДЈЕ.

Завршено асфалтирање регионалног пута Србац-Прњавор, укупно 40 километара нових путева у Српцу

Завршено асфалтирање регионалног пута Србац-Прњавор, укупно 40 километара нових путева у Српцу

Грађевинско предузеће “МГ Минд” из Мркоњић Града окончало је радове на реконструкцији регионалног пута од Српца до Прњавора.

Ради се о пројекту чији је инвеститор Јавно предузеће “Путеви Републике Српске” а изводио се у оквиру пројекта санације регионалног пута Србац-Прњавор-Теслић чија је укупна дужина 82,9 километара, од чега је пут кроз србачку општину дуг око 20 километара. Вриједност инвестиције је 26 милиона KМ са ПДВ-ом.

На овој дионици извршена је санација клизишта, ископ путних јарака, крпљење ударних рупа, скидање хабајућег дијела постојећег и пресвлачење новим асфалтом, те постављање саобраћајне сигнализације.

Начелник општине Млађан Драгосављевић изразио је задовољство реализацијом ове инвестиције која је од великог значаја за нашу општину.

„Радови су изведени јако квалитетно што ће омогућити бољу фреквенцију саобраћаја кроз нашу општину али и бољу саобраћајну повезаност са окружењем“, рекао је начелник Драгосављевић.

Ово је један од пројеката санације путне инфраструктуре у србачкој општини који су реализовани ове године. Од априла до септембра реконструисано је и асфалтирано око 20 километара локалних путева, а рачунајући и регионални пут до Прњавора, нови асфалт је положен на око 40 километара путева који пролазе кроз нашу општину.

Више о пројектима санације локалних путева можете прочитати ОВДЈЕ.

Асфалтирано школско игралиште у Ножичком

Асфалтирано школско игралиште у Ножичком

Ученици подручне школе “Јован Јовановић Змај” из Ножичког и рекреативци из овог села добили су боље услове за одвијање наставе физичког васпитања и бављење спортом након што је недавно извршено асфалтирање школског игралишта.

Радове је финансирала Влада Републике Српске а извођач је било грађевинско предузеће “МГ Минд” из Мркоњић Града.

Игралиште је већ дуже вријеме било у трошном стању а његовом реконструкцијом створиће се предуслови за организацију разних спортских догађаја.

Један од њих већ је организован ових дана а ради се о турниру у малом фудбалу који је окупио велики број екипа из више градова и локалних мјештана, што потврђује оправданост ове инвестиције.

Нови асфалт на 20 километара локалних путева широм србачке општине

Нови асфалт на 20 километара локалних путева широм србачке општине

Општина Србац уз финансијску подршку Владе Републике Српске наставила је са реализацијом пројеката санације путне инфраструктуре на подручју србачке општине.

У протекла два мјесеца реконструисано је и асфалтирано осам километара путних праваца што укупно износи око двадесет километара локалних путева од априла до септембра ове године.

Укупна вриједност свих радова износи преко 2,5 милиона KМ.

Током јула и августа изводили су се радови на реконструкцији локалних путева од Гламочана до Бардаче у дужини од 950 метара, Kаоцима у дужини од 250 метара, Лилићу 500 метара, Горњим Срђевићима 300 метара и Доњим Kладарима у засеоку Бараји у дужини од 220 метара.

Асфалтиран је и пут у Доњој Лепеници према мјесном гробљу у дужини од 1500 метара, од чега је Општина Србац у сарадњи са Владом РС финансирала хиљаду а мјештани су издвојили средства за додатних 500 метара.

Извршена је и реконструкција пута у Макванској улици у Српцу у дужини од 240 метара и Златиборској улици гдје је изграђен нови асфалт у дужини од 250 метара а постојећи асфалт је пресвучен новим у дужини од 370 метара.

Наведене радове изводило је грађевинско предузеће “МГ Минд” из Мркоњић Града.

Паралелно с тим, на градилиштима је било ангажовано и предузеће “Градис инвест” из Српца које је извршило реконструкцију пута у Рибарској улици у Српцу у дужини од 120 метара и приступног пута према стамбеној згради у Видовданској улици у дужини од 170 метара.

Ово предузеће је било ангажовано и на асфалтирању локалног пута од Дугог Поља према Бардачи у дужини од 420 метара, Лилићу 180 метара и завршетку друге фазе радова на путном правцу према храму Светог пророка Илије у лепеничкој парохији у дужини од 1060 метара, док је у првој фази асфалтирано 1000 метара овог пута.

У току данашњег дана, фирма “Градис инвест” ће завршити асфалтирање локалног пута у Влакници у дужини од 650 метара, што се финансира од стране ЈПШ “Шуме Републике Српске” у износу од 60 одсто и Општине Србац 40 одсто.

Kада је ријеч о санацији путне инфраструктуре која је трајала од априла до јула, завршена је реконструкција пута од Гламочана до Бајинаца у дужини од 1200 метара и два путна правца у Kукуљама у дужини од 1615 метара, а радове је изводило грађевинско предузеће „Хидрокоп“ из Бањалуке.

„Градис инвест“ је био ангажован на асфалтирању четири приступна пута у дужини од 700 метара у Србац Селу, санацији и асфалтирању локалног пута у Дворинама у близини моста у засеоку Грабићи у дужини од 700 метара, као и пута у Влакници према мјесном гробљу у дужини од 400 метара.

Нови асфалт положен је и на дионицу пута од пунионице воде у Срђевићима према граници са општином Прњавор у дужини од 1500 метара, као и на паркинг код Ватрогасног дома у Српцу.

Предузеће “МГ Минд” је од априла до јула завршило радове на осам путних праваца, и то у Сеферовачи у дужини од 920 метара, Бруснику 160 метара, Kаоцима 700 метара (двије дионице од 500 и 200 метара), Доњим Срђевићима 220 метара, Повеличу 1000 метара (двије дионице од 580 и 420 метара), Ситнешима (према гробљу Kлепало) 500 метара и дионици пута Ножичко-Илићани у дужини од 820 метара, као и улици Данка Митрова у Српцу у дужини од 350 метара, те паркингу код средњошколског игралишта.

До краја године очекује се реконструкција и асфалтирање 800 метара локалног пута на дионици Пријебљези-Стари Мартинац (канал) и дјелимична санација улице Алексе Шантића (кроз Грабиће) гдје ће бити извршено крпљење ударних рупа.