Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Пословне вијести

Предавање за србачке пољопривреднике о кориштењу апликације AgroLIFE и подацима са метео станица у петак 10. фебруара

Предавање за србачке пољопривреднике о кориштењу апликације AgroLIFE и подацима са метео станица у петак 10. фебруара

Одјељење за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности позива све пољопривредне произвођаче са подручја општине Србац да у петак, 10. фебруара у 12 часова, у сали Скупштине општине, присуствују предавању везано за кориштење апликације AgroLIFE и кориштење података са метео станица.

У склопу пројекта „Дигитализација општинског управљања земљиштем“, који је подржан кроз Програм развојног партнерства (develoPPP.de) Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ), а који спроводе Немачка развојна сарадња (ГИЗ), TeleGroup и НАЛЕД, Општини Србац су недавно дониране четири најсавременије метео станице које прате параметре од значаја за пољопривредну производњу.

Метео станице су почетком јануара пуштене у рад и налазе се у Лилићу, Црнаји, Ситнешима и Коровима.

Метео станице су у стању да прикупљају податке о микроклиматским условима у реалном времену, као што су подаци о температури и влажности ваздуха и земљишта, количини падавина, влажности листа, сунчевој радијацији, јачини вјетра и слично али и да предвиђају појаву болести и штеточина за велики број пољопривредних култура.

Подаци са метео станица доступни су свим закупцима државног пољопривредног земљишта али и власницима приватних пољопривредних газдинстава са територије oпштине Србац, без обзира на то да ли су закупци или концесионари.

Такође, пољопривредници могу користити апликацију за вођење сопствене производње, односно за вођење књиге поља у електронској верзији.

Податке са метео станица могуће је користити кроз AgroLIFE дигиталну платформу за управљање пољопривредном производњом. Потребно је да скинете мобилну апликацију са google продавнице и почнете да управљате својом пољопривредном производњом путем овог дигиталног асистента.

Подаци са метео станица такође су доступни и путем следеће web странице – farmer.agrolife.world а линк за ову страницу постављен је и на званичној интернет страници општине Србац. Да бисте путем ове странице приступили подацима са метео станица за општину Србац потребно је да користите сљедеће приступне податке:

Корисничко име: Srbac
Шифра: meteo

За више информација о пројекту, AgroLIFE апликацији и метео станицама потребно је обратити се Одјељењу за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Општине Србац.

Контакт телефон:051/740-001, локал 130.

Kреирали туристички производ општине Србац у циљу већег доласка туриста

Kреирали туристички производ општине Србац у циљу већег доласка туриста

На који начин привући туристе и које локације би биле најтрактивније за обилазак на подручју србачке општине била је тема данашње радионице у згради Општинске управе у Српцу у склопу USAID пројекта Развоја одрживог туризма у БиХ који се реализује у сарадњи са Министарством трговине и туризма Републике Српске.

Поред представника USAID-а и министарства, учешће у радионици су узели представници Општине Србац, на челу са начелником општине Млађаном Драгосављевићем, представници Туристичке организације Републике Српске, Привредне коморе РС, Туристичке организације општине Србац, власници етно села и представници угоститељских објеката са туристичким потенцијалом.

Радисава Шушчевић, директорица Туристичке организације општине Србац, рекла је да су учесници, по методологији такозваног „Hub and Spokes“ модела, радили на креирању туристичког производа који би се нашао у програму посјете туриста бањалучко-приједорској регији.

„Бирали смо атрактивне локације које би се узеле у обзир а све са намјером да се нађу у туристичкој понуди бањалучко-приједорске регије на Сајму туризма у Београду који ће бити ускоро одржан. Понуда ће бити пласирана и туристичким агенцијама, што је веома значајно, имајући у виду да је повећан број авионских линија ка различитим европским градовима и број страних туриста који долазе у нашу земљу на неколико дана“, рекла је Шушчевић.

Она је додала да у Српцу дјелује и једини лиценцирани туристички водич, а ради се о Весни Перић, дипломираном туризмологу и члану Управног одбора Туристичке организације општине Србац, која је такође присуствовала данашњем састанку.

„Од атрактивних локација у Српцу издвојила бих и етно село „Kруг љубави“ у Ножичком гдје имају изграђени воћњаци фирме „МБ Импекс“, уз бунгалове, простор за „тим билдинг“, пјешачке стазе и бицикле за вожњу, као и етно село „Платане“ у Горњој Лепеници са бунгаловима, спортским теренима и простором за разна славља. Чули смо на радионици од представника Kонобе Бардача да планирају даље уређење спортско-рекреационог центра у Бардачи и изградњу смјештајних капацитета, а од представника мотела „Храст“ сазнали смо да на располагању имају шест соба са 16 лежајева“, истакла је Шушчевић.

Ана Лакић, руководилац сектора за развој туристичког производа у Туристичкој организацији Републике Српске, рекла је да је Бардача и манифестација Гастро фест, која се одржава почетком септембра, један од препознатљивих туристичких производа на подручју србачке општине.

„Ту су и разне културно-историјске вриједности, попут манастира Осовица, као одличан мотив за долазак вјерника и осталих посјетилаца. Једино недостаје мало више туристичке инфраструктуре, уређености туристичких мјеста, прилазних путева и забавних садржаја на самим локалитетима. Треба више радити на брендирању самог производа а један од примјера може бити и прављење неког специјалитета који ће бити само србачки, будући да је ова општина позната по перадарству и свињогојству. На једноставан начин то може бити гастрономски мамац за туристе, уз остале природне карактеристике, попут планине Мотајица“, рекла је Лакић.

Радионици је присуствовао јеромонах Иларион из манастира Осовица, који је подсјетио да су 2003. године пронађени темељи манастира а археолошка истраживања су трајала све до 2009. године када почиње обнова ове духовне светиње коју су од тада до данас посјетили бројни посјетиоци из цијелог региона.

„Вјерници нам долазе током цијеле године и веома су ријетки дани када немамо ниједног посјетиоца. Највише их долази за празник посвећен Икони Пресвете Богородице Тројеручице, која се налази у нашем манастиру и идентична је оригиналној у манастиру Хиландар. Процјењује се да је на овај празник који се обиљежава 25. јула, прије избијања пандемије вируса корона, стигло око пет хиљада вјерника из земље и иностранства“, рекао је Иларион.

Он додаје да у склопу манастира имају народни тријем у којем током љета могу угостити око 150 посјетилаца и трпезарију коју користе зими а која има капацитет за око 130 вјерника.

„Немамо изграђене гостопримнице, као у неким другим црквама у иностранству, али је то једна од ствари које планирамо урадити. Имамо простор да организујемо низ манифестација у сарадњи са званичним институцијама, отворени смо према новим технологијама и имамо профиле на друштвеним мрежама. Такође је у току изградња спомен обиљежја посвећеног свим мајкама, који би требао бити завршен у скоријем периоду у близини манастирског комплекса“, рекао је Иларион.

Према његовим ријечима, намјера је и да се оформи пјешачка тура уз Мотајицу у склопу које би се могло видјети 12 малих капела које ће представљати мале помјесне цркве, па ће тако вјерници моћи видјети како изгледају руска, грузијска и друге православне цркве.

„Имаћемо разне садржаје који ће омогућити задовољење вјерских и туристичких потреба и нећемо правити разлику међу вјерама, већ ће свако бити у могућности да пронађе оно што му одговара“, истакао је Иларион.

Kао један од проблема у протеклом периоду навео је недостатак адекватне путне сигнализације, што је, уз помоћ Општине Србац, успјешно ријешено.

„Још увијек имамо проблем доласка туриста који користе навигацију на својим мобилним уређајима и врло често залутају на путу до нашег манастира, али то покушавамо да ријешимо са надлежним институцијама. Ипак, захваљујући Општини Србац, имамо добру заступљеност путне сигнализације, тако да туристи који долазе из разних путева, пратећи путоказе могу без проблема да нас пронађу“, рекао је Иларион.

Начелник општине, Млађан Драгосављевић, рекао је да су туристички потенцијали општине Србац огромни али још увијек нису довољно искориштени.

„Имамо намјеру да то промијенимо и наша очекивања су велика због чега радо учествујемо у оваквим и сличним радионицама како бисмо израдили јединствен туристички производ по којем ћемо бити препознатљиви у региону“, рекао је начелник Драгосављевић.

Начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да је Општинска управа израдила нову стратегију развоја за период од 2022. до 2028. године и да је туризам једна од стратешких грана.

„Имамо простора за напредак у овој области и у плану је уређење ушћа Врбаса у Саву у туристичке сврхе, као и подручја Мотајице и Бардаче“, рекао је Михољчић.

Поред Стратегије развоја општине Србац, све наведене активности су саставни дио Стратегије развоја туризма у Републици Српској за период 2021-2027. године.

Начелник Млађан Драгосављевић организовао новогодишњи пријем за привреднике

Начелник Млађан Драгосављевић организовао новогодишњи пријем за привреднике

Начелник општине, Млађан Драгосављевић организовао је синоћ свечано-радну сједницу Привредног савјета општине Србац и пријем за србачке привреднике.

Ово је традиционална пракса Општинске управе и прилика за размјену мишљења о привредном развоју наше општине.

Начелник је захвалио привредницима на успјешној сарадњи и изјавио да ће и у наредном периоду задатак Општинске управе бити стварање што повољнијег привредног амбијента.

“На овај скроман начин одајемо захвалност нашим привредницима на постигнутим резултатима. Ово је прилика да у опуштеној атмосфери размијенимо искуства и укажемо једни другима шта би у наредном периоду могли урадити за добробит наше локалне заједнице. Чињеница да се број запослених на подручју наше општине повећава из године у годину говори да србачки привредници имају потребу за повећањем капацитета и обимом пословања. Ове године смо активирали и Привредни савјет, тако да је Општинска управа увијек на располагању нашим привредницима“, рекао је начелник Драгосављевић.

Анализу привредних кретања у општини Србац презентовао је начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић који је рекао да су предузетници најважнији носиоци развоја општине Србац.

“Поносно сваки пут истичемо да захваљујући нашим привредницима имамо стално повећање броја запослених. Тако смо 2017/18. године имали 2600 запослених а тренутно 2950 што је за нашу општину велики број. У овој години покренули смо и сертификацију БФЦ стандарда како бисмо створили што повољнији привредни амбијент“, рекао је Михољчић.

Једна од стратешких грана привредног развоја наше општине је дрвопрерађивачка индустрија. Власник фирме “Тат-ком“, Драган Татомир, рекао је да је ово лијеп гест локалне управе.

Kада је у питању набавка сировине, Татомир каже да није имао тих проблема.

“Сировину набављам из Хрватске, Републике Српске и дио из Федерације БиХ али сматрам да би било лакше ако би више сировине са простора србачке општине остало у локалној средини како би се овдје прерађивало а самим тим би се повећавао број запослених, бар код нас дрвопрерађивача”, каже он.

Власник фирме Тексопром, Горан Ћосић, каже да би било добро у средњошколском центру у Српцу организовати једну генерацију полазника дрвопрерађивачке школе.

“На тај начин бисмо у овом сектору имали квалитетнију радну снагу, а мислим и да би на тај начин смањили тренд одласка младих у иностранство. Поред проблема са сировинама и пласманом производа, ту је и проблем дефицитарног кадра“, рекао је Ћосић.

Момир Аничић из фирме “Атом компани” која се бави прерадом метала рекао је да је за њих ово била успјешна година и поред свих дешавања која прате овај вид производње.

“Радимо са партнерима из Италије и дошло је до проширивања производње. Немамо проблема са радном снагом. Тренутно имамо 50 запослених и 100 одсто радимо робу за извоз. У септембру смо успјели обезбиједити нову опрему и надамо се да ћемо овакве трендове наставити и у наредној години”, рекао је Аничић.

Пријему су присуствовали и замјеник начелника општине Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Милош Будић, начелници општинских одјељења и један број директора јавних предузећа и установа.

Фирма “Carl Kuehne” организовала презентацију за србачке произвођаче корнишона

Фирма “Carl Kuehne” организовала презентацију за србачке произвођаче корнишона

Њемачка фирма “Carl Kuehne”, са сједиштем у Kозарској Дубици, организовала је данас у Српцу састанак на тему уговарања кооперантске производње краставаца корнишона за 2023. годину.

Шеф стручног тима агронома ове фирме, Милош Ђурашиновић, рекао је да фирма нуди сигуран откуп, уговорену цијену током цијеле године, редовну седмичну исплату, комплетан репроматеријал и стручну подршку агронома на терену.

“Нове откупне цијене су за прву класу 1,80 KМ по килограму, за другу класу 0,80 KМ и за трећу класу 0.20 KМ. Очекујемо да ове године успоставимо сарадњу са десет до дванаест пољопривредних произвођача са подручја србачке општине. Имамо одличну сарадњу са службеницима за пољопривреду у Општини Србац, која нам помаже у раду“, рекао је Ђурашиновић.

Један од заинтересованих пољопривредника за ову производњу је и Саша Вујић из Ситнеша.

“Ове године смо по први пут успоставили сарадњу и задовољни смо условима, тако да планирамо да наставимо производњу краставаца за ову фирму и у наредној години. Профита има за оне који хоће да раде а онима који се двоуме бих поручио да потпишу уговор о сарадњи јер посао није тежак и обезбјеђује солидну зараду”, каже Вујић.

Уколико сте заинтересовани за овај тип производње оставите ваше податке ОВДЈЕ како би Вас представници фирме могли контактирати.

Више информација можете добити позивом на бројеве телефона 052/437-337 и 066/845-553.

Постављене четири метеоролошке станице на подручју србачке општине

Постављене четири метеоролошке станице на подручју србачке општине

Пољопривредни произвођачи из Српца, Брода, Приједора и Требиња добиће квалитетније услове за управљањем пољопривредним земљиштем захваљујући постављању 18 нових метеоролошких станица које ће омогућити додатне податке о микроклиматским условима и предвиђању временских прилика са прецизношћу од 90 одсто.

Нове метео-станице са којима ће располагати Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, биће интегрисане у јединствену AgroLife платформу за дигитално управљање пољопривредним земљиштем коју користе ове четири локалне заједнице, као прве у Републици Српској.

Ради се о регионалном пројекту develoPPP.de кога проводе компанија TeleGroup и GIZ ORF у име њемачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој Њемачке (BMZ, Привредне коморе Републике Српске и Регионалне мреже за повољно пословно окружење (BFC SEE).

Прве четири метео-станице данас су постављене у Kоровима, Ситнешима, Црнаји и Лилићу а још четири ће сутра у Броду, док ће Приједор и Требиње до краја мјесеца добити по пет станица.

Почетак реализације ове инвестиције, чија вриједност износи 248.000 KМ, данас је у Српцу озваничио предсједник Привредне коморе Републике Српске, Перо Ћорић који је потписао споразум о инсталирању метео-станица са начелником општине Млађаном Драгосављевићем.

Ћорић је рекао да је ово један од 13 пројеката које проводи Привредна комора Републике Српске и додаје да је раније овим локалним заједницама подијељена информатичка опрема и софтвер у вриједности од 250 хиљада KМ.

“Укупна цифра за овај пројекат је још већа и износи око 2,5 милиона KМ јер је регионалног карактера и проводи се у Србији и Црној Гори”, рекао је Ћорић.

Оливера Радић, руководилац Центра за управљање пројектима и анализе у Привредној комори РС, каже да је циљ пројекта унапређење капацитета за дигитално управљање пољопривредним земљиштем, које се додјељује путем закупа, а којим управља локална самоуправа, односно ресорно министарство.

“AgroLife софтвер, који је развио “TeleGroup”, омогућава локалним самуоправама аутоматизовано управљање, преглед и обраду података неопходних за квалитетно управљање земљиштем. Уједно, овај софтвер омогућава и власницима пољопривредних добара да ефикасно планирају, организују и управљају пољопривредном производњом у циљу повећања приноса и смањења оперативних трошкова”, рекла је Радић.

Тако напримјер, локална самоуправа располаже подацима о свим закупцима, односно плодореду, укупној сјетвеној структури, приносима и опреми која је кориштена у процесу производње, док с друге стране, пољопривредници имају све информације које су им потребне за успјешну сјетву и остварење одговарајућег приноса, попут праћења раста узгоја, временске прогнозе, евиденцију свих трошкова који су настали у току производње и слично.

Начелник општине Србац, Млађан Драгосављевић, каже да се инсталацијом нових метео-станица отвара читав низ нових могућности у погледу осавремењавања пољопривредне производње.

“Сама чињеница да ће се поред информација о климатским условима омогућити предвиђање разних обољења, односно појаве штеточина на појединим пољопривредним културама, говори да се ради о пројекту који ће за наше земљораднике имати велики значај”, рекао је Драгосављевић.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности општине Србац, Марко Михољчић, каже да у Српцу има око 80 потенцијалних закупаца који ће користити ове податке који су доступни и другим пољопривредним произвођачима.

“Имали смо до сада неколико обука за пољопривреднике који могу бесплатно користити платформу и увидјели смо да је већ доста њих користи, нарочито оних млађе популације. Потребно је да редовно уносе податке и прате стање на парцелама. Вјерујем да ће инсталацијом метео-станица бити повећан број заинтересованих”, рекао је Михољчић.

Данашњем потписивању споразума у Српцу присуствовао је и помоћник министра за пољопривреду Републике Српске, Зоран Ковачевић.

Представници Општине Србац на округлом столу “Комора у дигиталном добу”

Представници Општине Србац на округлом столу “Комора у дигиталном добу”

У склопу обиљежавања 120 година постојања и рада Подручне привредне коморе Бања Лука, у понедјељак 5. децембра одржан је округли сто „Комора у дигиталном добу“, којем су присуствовали и представници Општинске управе Србац.

На старучном скупу су учествовали истакнути привредници, економисти и представници партнерских организација и привредних комора из земље и региона који су дали приједлоге за развојне пројекте и унапређење услуга Коморе у дигиталној ери.

У склопу обиљежавања јубилеја Коморе, одржани су разни догађаји од 1. до 6. децембра који су приказали прошлост, садашњост и будућност коморског дјеловања на нашем подручју.

Побољшање услова за привлачење инвеститора примарни циљ

Побољшање услова за привлачење инвеститора примарни циљ

У организацији Агенције за развој малих и средњих предузећа АПИС Србац, данас је у згради Општинске управе одржан састанак на којем се разговарало о начину и предусловима за привлачење инвеститора на подручје наше општине.

Састанку су присуствовали представници АПИС-а, Развојне агенције Републике Српске, начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне дјелатности Дарио Kресојевић са сарадницима и шеф Одсјека за економски развој и инвестиције Милорад Лепир.

Мићо Станишић, представник Одјељења за привлачење и реализацију улагања и развој предузетничке инфраструктуре при Развојној агенцији РС, каже да је циљ састанка био да се утврди које конкретне локације општина Србац има за потенцијалне инвеститоре и да се та понуда стандардизује, како би за инвеститоре била видљива, као и да се утврде наредни кораци како би понуда била додатно интересантна инвеститорима.

“Србац има добру путну инфраструктуру и локацију за изградњу индустријске зоне, а то је локација Црнаја. Поред тога, општина Србац је добро повезана са сусједним општинама, путна инфраструктура је добра, тако да је то олакшавајућа околност за долазак додатних радника, ако се за то укаже потреба. Оно на чему је потребно порадити је довођење електричне енергије, изградња канализационог система и квалитетна презентација, а остали услови су прихватљиви“, рекао је Станишић.

Он додаје да ће се заједно радити на стварању што бољих услова за привлачење инвеститора, јер је Србац занимљив у том смислу, а циљ је свима заједнички, отварање нових радних мјеста и задржавање становништва на нашим просторима.

“Република Српска улагачима може бити интересантна, јер посједује најниже цијене пореза, електричне енергије, повољне локације и квалитетну радну снагу. Приоритет је привлачење улагача који не би наштетили домаћим привредницима из разних сектора, већ да то буде вид надопуњавања или увођење нових атрактивних сектора”, рекао је Станишић.

Јордан Kуваља, стручни сарадник у АПИС-у, каже да је данашњи састанак био занимљив и користан, јер су на њему отворена нека важна питања за општину Србац, која као крајњи циљ имају економски развој и бољи стандард живота грађана.

“Данас су презентоване ствари које су много битне и могу се схватити као корисна упутства за наредни период. Ми се припремамо и желимо да у наредне двије године, са што више информација, презентујемо потенцијалне индустријске зоне и да кренемо са реализацијом пројеката, што је веома битно за будућност“, рекао је Kуваља.

Он се захвалио Републичкој агенцији на подршци и стручним савјетима, те истакао да је стварање бољег економског амбијента основни предуслов за останак становништва на овим просторима, посебно млађих генерација.

Одржана јавна расправа о буџетским документима

Одржана јавна расправа о буџетским документима

У сали за састанке Општинске управе данас је одржана јавна расправа о изради ребаланса буџета општине Србац за 2022. и буџета за 2023. годину. У расправи су учествовали директори јавних предузећа и установа, представници удружења и организација и других субјеката који се финансирају из општинског буџета.

Од 10 часова у расправи су прво учествовали буџетски корисници који су на систему трезорског пословања а од 12 часова корисници грантовских средстава.

Састанима је предсједавала начелница Одјељења за финансије Зорица Стаменић а расправи су такође присуствовали замјеник начелника општине Владимир Гужвић и начелник Одјељења за општу управу Душко Митрић.

Сви приједлози биће уграђени у коначан приједлог ребаланса буџета за 2022. и буџета за 2023. годину који ће се наћи на дневном реду децембарске сједнице Скупштине општине Србац.

Србачки пољопривредници едуковани о значају и начину калцификације земљишта

Србачки пољопривредници едуковани о значају и начину калцификације земљишта

За пољопривредне произвођаче са подручја србачке општине данас је, у организацији Општине Србац, одржано предавање о значају и начину калцификације земљишта.

Предавање је одржао Владимир Пантић, представник британске компаније “Carmeuse“ и стручно лице за помоћ пољопривредницима у области бриге о квалитету и поправци земљишта.

Он је истакао да се на нашем подручју не посвећује довољно пажње поправци земљишта, чиме се оно деградира, а самим тим и обара принос.

“Земљиште је полазна основа за производњу и уколико не бринемо о њему, изгубићемо и принос и профит. Зато смо се данас и окупили како бисмо истакли и помогли произвођачима да више пажње обрате на квалитет земљишта, на начин на који могу унаприједити производњу и како поправити тренутно стање. Уз праве потезе и ако им предочимо све могућности, као и помогнемо да одреде приоритете, иако су цијене репроматеријала високе, они за кратко вријеме могу бити у бољој ситуацији него што су данас“, рекао је Пантић.

Он је истакао да је компанија “Carmeuse“ развила нове типове производа који су једноставни за примјену, јер је структура земљишта од неизмјерног значаја за успјех пољопривредне производње.

Доктор Милош Ножинић из Завода за индустријско биље у Пољопривредном институту Републике Српске истиче да највећи дио земљишта у Српској има киселу или врло киселу реакцију, а предуслов успјешне производње је да се земљишта доведу у стање pH вриједности између 6 и 7.

“На подручју општине Србац се сије преко хиљаду хектара соје која је веома осјетљива на земљишну киселост. Она успијева и на киселим земљиштима, али даје веома мали принос и лош квалитет зрна“, рекао је Ножинић.

Према његовим ријечима, све мјере које доприносе плодности земљишта требале би бити субвенционисане од стране надлежних министарства, јер су произвођачи исцрпљени до крајњих граница.

“Цијене ђубрива и репроматеријала су изузетно високе, тако да сам произвођач неће моћи опстати без субвенција надлежних институција“, додао је Ножинић.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић каже да су едукације пољопривредника веома значајне и додаје да се на подручју наше општине интензивније врше у ово доба године, када пољопривредници имају времена да се одазову.

Михољчић каже да ће едукације бити настављене већ сљедеће седмице.

“На данашњем предавању пољопривредници су имали прилику да се упознају са значајем калцификације земљишта и начином на који се то може извршити. Већ сљедеће седмице планирамо да организујемо предавање о дигитализацији управљања пољопривредним земљиштем, а све с циљем да они што спремнији и са што више корисних информација дочекају почетак прољећа. Општинска управа заједно са ресорним министарством и стручном службом покушава да организује што више оваквих окупљања и тиме, уз финансијска средства, пружи помоћ и подршку пољопривредницима“, рекао је Михољчић.

Он истиче да ће на сљедећој сједници Скупштине општине бити усвојена одлука о исплати средстава за подстицаје у пољопривреди на подручју општине Србац.

“Ове године смо имали највећи буџет за подстицајна средства у износу од 100 хиљада KМ, а за наредну годину нацртом буџета је предвиђено 120 хиљада KМ и веома нам је драго што је одзив за додјелу средстава био добар“, рекао је Михољчић.

Међу пољопривредним произвођачима који су присуствовали данашњој едукацији био је и Ђурађ Цвијић који каже да је свјестан потребе одржавања и прихране земљишта и додаје да му је велика предност што располаже количинама стајског ђубрива.

“Земљиште се искориштава нагло и брзо и зато је потребно радити на његовом побољшању, а не само прихрани засијаног биља. Анализе показују да је квалитет мог земљишта добар, јер користим стајско ђубриво, али свакако сам дошао чути више о производима који нама пољопривредницима могу бити од користи”, ракао је Цвијић.

Општина Србац учествује у пројекту јачања улоге мјесних заједница

Општина Србац учествује у пројекту јачања улоге мјесних заједница

У организацији Савеза општина и градова Републике Српске данас је у Српцу одржана презентација пројекта “Јачање улоге мјесних заједница у БиХ”.

Циљ пројекта је побољшање квалитета живота грађана БиХ, кроз јачање локалне инфраструктуре и услуга те повећање демократске одговорности и социјалне укључености.

Пројекат је осмишљен с циљем да подстакне већи ангажман грађана у општинском одлучивању, пружању квалитетних комуналних и социјалних услуга, те у провођењу локалних развојних иницијатива, при чему се ревитализација мјесних заједница сматра кључним средством за постизање тих циљева, рекла је Сања Kрунић, пројект менаџер и координатор за обуку изабраних званичника.

“У оквиру овог пројекта кога финансирају Владе Швајцарске и Шведске, а имплементира УНДП БиХ, данас смо организовали обуку за изабране званичнике у Српцу. Циљ је да се одборници упознају са новим моделом функционисања мјесних заједница, како би се код њих подигла свијест о значају активног ангажмана грађана у развоју локалне заједнице. Општина Србац је једна од 11 јединица локалне самоуправе у Републици Српској које су укључене у овај пројекат и на тај начин има прилику да кроз ову нову методологију унаприједи улогу своје 22 мјесне заједнице”, рекла је Kрунић.

Kоординатор овог пројекта на подручју општине Србац је Далибор Kошутић који је истакао важност мјесних заједница у процесу одлучивања на нивоу локалне заједнице.

“Тренутно улога мјесних заједница није на оном нивоу који заслужује. Сматрам да оне представљају важну карику између становника и локалних изабраних званичника. Општина Србац је ушла у имплементацију друге фазе пројекта и самим тим показала да има намјеру да постојећу улогу мјесних заједница дигне на виши ниво. Надам се да смо на добром путу да усвојимо нове алате и визије, да примјенимо добре праксе из окружења у циљу унапређења рада локалне заједнице”, рекао је Kошутић.

За три најбоље локалне заједнице које испуне одговарајуће критеријуме предвиђени су грантови у износу од 30, 25 и 20 хиљада KМ.

Данашњој презентацији, коју је извео Драган Вујић из Градске управе Бијељина, присуствовали су замјеник начелника општине Србац Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Милош Будић, потпредсједник Скупштине општине Славица Дабић, секретар Скупштине општине Срђан Бркић, начелници општинских одјељења и дио одборника Скупштине општине Србац.