Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Пословне вијести

Више од 3500 корисника платформе AgroLIFE, међу њима и србачки пољопривредници

Више од 3500 корисника платформе AgroLIFE, међу њима и србачки пољопривредници

У Београду је у четвртак 20. априла одржан завршни састанак регионалног пројекта develoPPP.de „Дигитализација општинског управљања земљиштем“ на којем су представљени резултати овог трогодишњег пројекта у којем су учестовале општине Србац и Брод и градови Требиње и Приједор који користе јединствену дигиталну платформу-AgroLIFE за дигитално управљање пољопривредним земљиштем.

Завршном састанку испред општине Србац присуствовао је начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић.

Циљ пројекта је дигитализација процеса управљања пољопривредним земљиштем које се додјељује путем закупа, којим управља локална самоуправа, односно ресорно министарство.

AgroLIFE софтвер, који је развио „Telegroup“, омогућава локалним самоуправама аутоматизовано управљање, преглед и обраду података неопходних за квалитетно управљање и контролу кориштења земљишта. Уједно, овај софтвер намијењен је и пољопривредним произвођачима да ефикасно планирају, организују и управљају пољопривредном производњом у циљу повећања приноса и смањења оперативних трошкова.

У оквиру пројекта одржано је 90 обука на којима је учествовало више од 750 пољопривредних произвођача. Током реализације пројекта регистровано је више од 3500 корисника платформе у Србији, Црној Гори и БиХ. 1300 закупаца у 10 пилот општина је користило платформу. Набављене су 73 метео станице и 584 сензора који су интегрисани у AgroLIFE платформу и омогућавају локалним пољопривредницима додатне податке о микроклиматским условима и предвиђању временских прилика са прецизношћу од 90%. Kреирано је више од 620.000 препорука за спровођење пољопривредних мјера и модели предвиђања ризика од појаве 117 болести и штеточина за 30 различитих култура.

Реализоване су обуке за запослене и унапређени технички капацитети у једницама локалне самоуправе, одржане обуке за пољопривреднике и унесени подаци у AgroLIFE платформу. У сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Ресором за управљање пољопривредним земљиштем и стручном Радном групом анализирано је стање и дате препоруке за унапређења управљања пољопривредним земљиштем.

Пројекат су провели компанија TeleGroup и Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), у име њемачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој Њемачке (BMZ), Привредна комора Републике Српске и Регионална мрежа за повољно пословно окружење (BFC SEE).

Више информација о начину кориштења платформе AgroLIFE може се пронаћи на нашој интернет страници ОВДЈЕ.

Општина Србац проводиће родно одговорно буџетирање

Општина Србац проводиће родно одговорно буџетирање

Начелник општине Србац, Млађан Драгосављевић, потписао је у уторак 4. априла у Сарајеву меморандум о разумијевању за провођење родно одговорног буџетирања на локалном нивоу, заједно са још 11 начелника и градоначелника, односно њихових представника из цијеле Босне и Херцеговине

Потписивање је организовано у згради Уједињених нација у БиХ а резултат је раније успостављене сарадње Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена са јединицама локалне самоуправе, након што је то обављено на државном и ентитетским нивоима.

Потписници овог документа су се обавезали да ће остварити напредак у испуњавању обавеза у погледу родне равноправности у складу са домаћим законима и политикама, те међународним обавезама Босне и Херцеговине, промовисати родно одговорно управљање јавним пословима и ресурсима те одговорност у том погледу, ојачати капацитете и разумијевање запосленика и запосленица у смислу интегрисања принципа родне равноправности и родно одговорног буџетирања у складу с њиховим овлаштењима и обавезама те мандатом и надлежностима.

Kако би провели одредбе потписаног меморандума у пракси, потписници су сагласни да сваки од њих одреди менаџера за уговорне односе који ће вршити дугорочно праћење и управљање овим партнерством. Могуће је и формирање радних група које ће бити одговорне за праћење израде и провођења активности.

Овај регионални пројекат преко UN Women финасира Шведска, а све активности проводиће се у складу са Европском повељом о равноправности жена и мушкараца у локалном животу, као и захтјевима европских интеграција.

Осим Општине Србац, свој потпис на меморандум такође су ставили и представници: Лукавца, Мостара, Бањалуке, Босанске Kрупе, Приједора, Требиња, Тешња, Травника, Источне Илиџе и Прњавора.

Шта за вашу њиву или воћњак значи дигитализација и употреба података?

Шта за вашу њиву или воћњак значи дигитализација и употреба података?

У ситуацији када нисте сигурни шта и када да сијете, да ли се очекује суша или кише, колики је ризик од појаве инфекција или штеточина, како да одржите квалитет земљишта и пратите редосијед активности – у помоћ вам стижу подаци и нове технологије!

Пољопривредници у србачкој општини сада кроз мобилну апликацију AgroLife могу водити дигиталну књигу поља и пратити пољопривредне мјере, а са метео станица добијати прецизне информације о температури и влажности ваздуха, земље и листа, падавинама и вјетру! За општину то значи и већи квалитет земљишта, јер је могуће лакше и ефикасније планирати активности на земљишту које се даје у закуп.

Бесплатно кориштење апликације, као и постављање метео станица у нашој општини омогућено је у оквиру пројекта Дигитализација општинског управљања земљиштем, који се реализује уз подршку DeveloPPP програма који спроводе GIZ, Telegroup и BFC SEE мрежа.

За све детаље посјетите веб страницу www.mojagrolife.com!

Мјесне заједнице добијају већу улогу у одлучивању

Мјесне заједнице добијају већу улогу у одлучивању

За рад мјесних заједница у овој години ће из општинског буџета бити издвојено 10 хиљада KМ а средства ће бити распоређена јавним позивом и усмјериће се за реализацију мањих пројеката.

Ово је један од закључака са данашњег састанка у згради Општинске управе којем су, поред 15 предсједника Савјета мјесних заједница, присуствовали начелник општине Млађан Драгосављевић и начелник одјељења за општу управу Душко Митрић.

Састанак је одржан с циљем јачања улоге мјесних заједница у процесу доношења одлука у склопу пројекта који општина Србац, као једна од партнерских општина, реализује са Савезом општина и градова Републике Српске.

Новом методологијом за унапређења рада мјесних заједница, коју је усвојила Скупштина општине Србац, предвиђене су бројне новине које ће ојачати улогу мјесних заједница у процесу доношења одлука на локалном нивоу, а једна од њих је финансијска подршка мањим пројектима које ће кандидовати чланови Савјета мјесних заједница.

“Ове године смо по први пут издвојили средства у буџету за рад мјесних заједница и одлучили смо да их усмјеримо у пројекте који ће се кандидовати на јавни позив а односиће се на спортске, културне или друге активности које чланови Савјета означе као приоритете. Од пристиглих пријава изабраћемо неколико прворангираних које ће добити новчана средства а одлуку ће донијети комисија коју ће формирати начелник општине”, рекао је начелник одјељења Душко Митрић и додао да је усвојен Правилник о поступку додјеле средстава за подршку пројектима мјесних заједница.

Према његовим ријечима, у протеклом периоду је значајан дио пројеката мјесних заједница, који захтјевају већа новчана улагања, уврштен у Програм капиталних инвестиција општине Србац од 2023. до 2027. године, а кандидован је такође путем Савјета мјесних заједница.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је претходних година успјешно реализован и јавни позив за додјелу новчаних средстава неформалним групама младих које су активно радиле на обнови руралне инфраструктуре.

“На тај начин смо подржали доста пројеката а надамо се да ћемо кроз овај јавни позив такође допринијети рјешавању неких питања на нивоу мјесних заједница. Трудићемо се да наредних година направимо искорак и издвојимо више средстава за ту намјену”, рекао је начелник Драгосављевић.

У дискусији по овом питању учествовао је предсједник Савјета мјесне заједнице Разбој Љевчански, Јордан Kуваља, који је рекао да у њиховом селу има неколико вишечланих породица са млађом дјецом и додао да би се средства, на неки начин, требала усмјерити у стимулисање родитељства док је предсједник Савјета МЗ Kукуље и посланик Народне скупштине РС, Радојица Видовић, рекао да би било добро да се средства уложе у неке од започетих пројеката у мјесним заједницама, како би се убрзао њихов завршетак.

Видовић је такође дао приједлог да се у мјесним заједницама формирају удружења грађана која ће се моћи кандидовати за донаторска средства од домаћих и међународних организација.

На састанку је констатовано да ће новом методологијом бити олакшана примопредаја дужности између бивших и нових чланова Савјета, која ће се вршити путем прописаног обрасца, а новим Пословником о раду који је усвојен приликом конституисања Савјета, биће спријечени покушаји блокирања њиховог рада.

Начелник одјељења за општу управу, Душко Митрић, рекао је да су новим кодексом прописана права и дужности изабраних чланова Савјета и додао да ће једна од значајних новина у наредном периоду бити одржавање форума грађана.

Далибор Kошутић, самостални стручни сарадник који је задужен за рад са мјесним заједницама, рекао је да ће 5. априла у Сарајеву присуствовати едукацији на којој ће се утврдити будући начин организовања и дјеловања форума грађана.

“Одржаваће се по узору на некадашње зборове али са много озбиљнијом припремом у коју ће бити укључен већи број људи, попут координатора, иницијатора и фацилитатора који ће усмјеравати састанак у циљу квалитетнијег доношења одлука”, рекао је Kошутић.

Новоизабрани предсједници Савјета добили су задатак да до краја априла ураде извјештај о раду за прошлу годину, како би био спреман за једну од наредних сједница локалног парламента.

Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да су Савјети мјесних заједница врло важан дио цјелокупног фунцкионисања на локалном нивоу и изразио задовољство што ће се новом методологијом допринијети да се њихов значај и улога подигне на виши ниво.

“Настојаћемо да их значајније финансијски подржимо и да чешће размјењујемо информације како би се побољшала комуникација са Општинском управом и омогућило да у још већој мјери партиципирају у доношењу важних одлука”, истакао је начелник Драгосављевић.

Одржана пета сједница Привредног савјета општине Србац

Одржана пета сједница Привредног савјета општине Србац

У скупштинској сали синоћ је одржана пета редовна сједница Привредног савјета општине Србац коју су водили начелник општине Млађан Драгосављевић, као предсједник и Велибор Поповић, директор “Перутнине Птуј С” Повелич-Србац као потпредсједник Савјета из реда привредника.

На дневном реду су били план рада Привредног савјета за 2023. годину, извјештај о реализацији Стратегије развоја општине Србац за 2022. годину, извјештај о реализацији плана капиталних инвестиција за 2022. и план капиталних инвестиција за 2023. годину, програм капиталних инвестиција општине Србац за период 2023-2027. година, информација о спровођењу БФЦ сертификације, информација о резултатима спроведене анкете о задовољству грађана комуналним услугама на подручју општине Србац и одлука о давању сагласности Kомуналном предузећу “Водовод” на цијене комуналних услуга.

Шеф Одсјека за економски развој и инвестиције, Милорад Лепир, образложио је извјештај о реализацији стратегије развоја и истакао да су обухваћена три основна стратешка циља, и то повећање обима привредне активности, унапређење квалитета живота становника и очување природних ресурса и унапређење стања животне средине.

“Извјештај говори да је просјечна нето плата у Српцу у 2022. износила 1032 KМ, полазна вриједност је 879 KМ, а циљ до 2028. године је да то буде 1430 KМ, гдје је примјетан тренд повећања нето плата. Број пословних субјеката тренутно износи 417, а до 2028. очекује се 430. Број запослених, такође, има тренд повећања и на крају прошле године је било 2979 запослених, а циљ до 2028. је 3200”, рекао је Лепир.

Он каже да је број предузећа у 2022. био 157 а циљна вриједност је 180.

“У остварењу тог циља предвиђене су двије мјере, унапређење привредних зона и подршка запошљавању, а један од приоритета је и развој пољопривреде и дрвопрерађивачке индустрије”, рекао је Лепир и додао да је примјетан тренд пада броја ученика у србачким школама.

На сједници је истакнуто да су у 2022. години неки од предвиђених пројеката завршени а дио ће се реализовати у овој години. Завршетак радова се првенствено односи на изградњу зграде за младе брачне парове и објекта вртића, а у плану су и почеци неких нових пројеката који се односе на уређење ушћа Врбаса у Саву, изградњу кружног тока у Српцу и адаптацију простора за прву галерију на подручју општине Србац.

“Општина Србац, уз подршку виших нивоа власти, разних врста фондова и донатора, успјева обезбиједити средства за реализацију већих капиталних пројеката, док је Општина Србац директно из буџета учествовала у изградњи зграде за младе брачне парове. У прошлој години укупно је било предвиђено 9,6 милиона KМ, а извршење је било 6 милиона KМ. Највећи дио разлике која није утрошена се односи на неколико већих инфраструктуриних пројеката који су започети а нису завршени”, рекао је начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић који је образложио извјештај о реализацији Плана капиталних инвестиција за 2022. годину.

У дискусију су се укључили привредници Драган Татомир, који је затражио да се представи план уређења ушћа и Велибор Поповић, који је истакао потребу санације путног правца Нова Топола-Дервента.

“Радови на санацији путног правца Србац-Прњавор су за сваку похвалу и предлажем да своје капацитете усмјеримо да се што прије уђе у рјешавање проблематике која се односи путни правац Нова Топла-Дервента, јер се ради о фреквентном путном правцу. Сматрам да су сви пројекти о којима је било ријеч значајни, али сматрам да је и ово питање потребно уврстити на листу приоритета и тражити начин да се што прије дође до рјешења”, рекао је Поповић.

Kада је у питању одлука о давању сагласности Водоводу на цијене комуналних услуга, начелник општине Млађан Драгосављевић је рекао да је пораст цијене воде била неминовност.

“До тога је дошло због пораста трошкова одржавања функционисања овог предузећа и то је појава која је услиједила у склопу тренда пораста цијена трошкова живота”, рекао је начелник Драгосављевић.

Он је рекао да је одржавање сједница Привредног савјета значајно јер је веома важно мишљење привредника и изношење конструктивних приједлога и дискусија у циљу стварања што повољнијих услова за рад и живот на подручју наше општине.

Поред привредника, сједници су присуствовали замјеник начелника општине Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Милош Будић и начелници општинских одјељења.

Министри Саво Минић и Зора Видовић у радној посјети Српцу: За србачке пољопривреднике у овој години 5 милиона KМ

Министри Саво Минић и Зора Видовић у радној посјети Српцу: За србачке пољопривреднике у овој години 5 милиона KМ

За развој пољопривреде на подручју општине Србац ове године биће издвојено пет милиона KМ што је значајно повећање у односу на прошлу годину када су ова средства износила 2,7 милиона KМ, изјавио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Саво Минић, који је данас са министром финансија Зором Видовић боравио у радној посјети Српцу.

За њих је данас приређен пријем у згради Општинске управе, од стране начелника општине Млађана Драгосављевића и предсједника Скупштине општине Милоша Будића, а организована је и посјета компанији „Перутнина Птуј“ у Повеличу. Ова фирма запошљава 316 радника и тренутно ради са 12 милиона бројлера а остварени приход прошле године је износио 85 милиона KМ.

„Производња хране у Српцу биљежи највеће повећање у посљедње три године чему је допринијело ово предузеће у којем ради домаћа радна снага уз примјену најсавременијих технологија. То јача капацитет Републике Српске, директно утиче на бруто друштвени производ и стање наше економије“, рекао је министар Саво Минић.

Он је истакао да је данас расписан јавни позив за капиталне инвестиције који ће бити отворен до 10. априла и нуди значајне могућности за даљи развој и ширење овог предузећа.

Велибор Поповић, директор Перутнине Птуј, рекао је да тренутно сарађују са 129 коопераната са подручја бањалучке и посавске регије који су обухваћени разним подстицајима министарства у овој години, што је, како каже, јако важно, јер производња пилећег меса захтјева огромна улагања, како у њихову клаоницу, тако и у фарме.

„У протекле три године у погон у Српцу уложено је 10 милиона KМ инвестиција и константно се улаже у модернизацију објекта и побољшање услова радника. Планирамо нову линију у погону пакераја и расјека и изградњу нове инкубаторске станице у вриједности од 8 милиона KМ, што је захтјеван пројекат који ће трајати у наредне двије године. Намјера нам је да добијемо и извозни број за живе животиње јер видимо да на тржишту Европске Уније константно расте потреба за пилећим месом”, рекао је Поповић.

Он додаје да 89 одсто својих производа продају на територији БиХ а остатак извозе у Црну Гору, Хрватску, Словенију и Србију, док је један од сљедећих корака да се покушају пробити и на аустријско тржиште.

Приликом посјете Српцу, министар Саво Минић обишао је и пољопривредно домаћинство Милована Добрњца из Старог Мартинца који се бави товом свиња и том приликом рекао да су ресорно министарство и Влада Републике Српске разним мјерама допринијели да се обезбиједи континуитет производње у овој области.

Добрњац каже да његова фарма има капацитет до 500 свиња у турнусу и додаје да без помоћи ресорног министарства не би могао одржати производњу.

„Ове године је повећана премија за утовљене свиње до 60 KМ а прошле године смо и из компензационог фонда добијали 50 KМ што нам је доста значило у производњи. Улазили смо у програм капиталних инвестиција а имамо у плану и ове године да се пријавимо за набавку трактора и прикључака. Доста би нам значило када бисмо добили земљиште у закуп како бисмо проширили капацитете“, рекао је Добрњац.

Начелник општине Србац, Млађан Драгосављевић, рекао је да је наглашен проблем недостатка пољопривредног земљишта у односу на тренутне капацитете бројних пољопривредних произвођача.

„На нивоу Општинске управе именовали смо комисију која ће сво земљиште које се води на општини Србац, а очекујемо и до 200 хектара, идентификовати на терену и створити претпоставке да се изда у закуп“, рекао је начелник Драгосављевић.

Он је истакао позитивне трендове када је у питању обим пољопривредне производње у србачкој општини захваљујући, у великој мјери, субвенцијама које добијају наши пољопривредни произвођачи.

„У протеклом периоду имали смо одличну сарадњу са ресорним министарством које је издвојило неколико милиона марака за санацију насипа, крчење и измуљивање каналске мреже и реконструкцију црпних станица у Српцу“, истакао је Драгосављевић.

Министар финансија Зора Видовић рекла је да ће бити настављен континуитет улагања у инфраструктуру, привреду и пољопривреду на подручју србачке општине.

„Идуће седмице ће кренути санација одбрамбеног насипа у Српцу и Градишци, што се мора хитно урадити с обзиром на оштећења и појаву клизишта а инвестиција ће коштати преко три милиона KМ“, истакла је Видовић.

Радна посјета Српцу окончана је обиласком погона фирме „Тат-Kом“ у Ситнешима, у власништву Драгана Татомира.

Татомир је рекао да већ дужи низ година раде прераду дрвета, углавном храста, а у задње вријеме раде више са буквом. Производни процес ће се, како каже, у наредном периоду проширити са три нове гране.

„Проширујемо нашу дјелатност кроз сушење и даљу прераду у плоче и ламеле. Такође радимо нови погон за производњу пелета, капацитета тону и по на сат. Наши производи највећим дијелом намијењени су за извоз“, рекао је Татомир.

У току процес верификације општине Србац за добијање БФЦ сертификата

У току процес верификације општине Србац за добијање БФЦ сертификата

Општина Србац је у протеклом периоду ушла у поступак испуњавања услова за укључивање у јединствени Програм сертификације повољног пословног окружења у југоисточној Европи који се проводи у Републици Србији, Хрватској, Македонији и Босни и Херцеговини.

У складу са поступком спровођења процеса сертификације према BFC SEE стандарду, у току је процес оцјењивања наше општине, то јесте провјера испуњености 10 критеријума и више од 60 подкритеријума које мора задовољити како би унаприједила квалитет услуга и информација које се пружају привредницима и страним инвеститорима.

Тим поводом, данас је у у згради Општинске управе одржан састанак којем су присуствовали чланови верификационе комисије BFC програма, на челу са предсједавајућим комисије Бојаном Војводићем, начелник општине Млађан Драгосављевић, предсједник Скупштине општине Милош Будић, замјеник начелника Владимир Гужвић, начелници општинских одјељења и други сарадници на овом пројекту, а циљ састанка је био завршно оцјењивање испуњености услова.

Оливера Радић, руководилац Центра за управљање пројектима анализе и координатор BFC програма у Републици Српској, каже да је данашњи састанак одржан у циљу провјере степена испуњености услова за сертификацију општине Србац према BFC стандарду, то јесте стандарда за повољно пословно окружење.

„Оно што можемо са сигурношћу рећи јесте то да је Општина Србац интензивно у протеклом периоду радила на имплементацији захтјева стандарда у циљу стварања одговарајућих услова пословања на локалном нивоу, затим на успостављању и дефинисању својих стратешких докумената када је у питању локални економски развој и успостављању и функционисању Привредног савјета који представља одређено савјетодавно тијело руководству општине када је у питању привредни или економски развој. То значи да је радила интензивно на дефинисању процедура када је у питању издавање грађевинскх дозвола, на изради одговарајућих промотивних материјала и на јасном дефинисању трошкова пословања на локалном нивоу када су у питању таксе и накнаде, а имала је и веома активну политику образовања и запошљавања, гдје су заједно са школама и привредом дефинисане потребе образовних профила“, каже Радићева и додаје да је, такође, рађено и на имплементацији плана капиталних инвестиција, а све су то сегменти који се односе на захтјеве стандарда.

Радићева истиче да је данас извршена завршна провјера испуњености услова и да ће верификациона комисија након данашњег састанка имати прилику да оцијени да ли Србац заслужује BFC сертификат.

Прије састанка са општинским тимом, обављени су разговори са привредницима како би се оцијенило мишљење привреде када је у питању напредак локалне заједнице.

“Суштина овог стандарда је управо укључивање привредника у локални економски развој, то јесте заједничко дјеловање и иницијативе за унапређење града и унапређење услуга општине када су у питању услуге ка привреди“, појашњава Радићева.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић, који обавља функцију координатора BFC програма за општину Србац, упознао је присутне са члановима тима за BFC сертификацију, те истакао да се Општина Србац 2020. године обратила Привредној комори Републике Српске да уђе у сам процес BFC-а, али да је након тога услиједила пандемија вируса корона која је омела планове.

“Због тога смо били спријечени да 2020. кренемо како смо планирали, али смо то успјели 2021. године када смо потписали уговор са Привредном комором и ушли у процес сертификације. Након више од годину дана интензивног рада, дошли смо до завршног чина, то јесте посјете верификационе комисије Општини Србац“, рекао је Михољчић.

Присутнима се обратио начелник општине Млађан Драгосављевић који је истакао да су од почетка разговора са Привредном комором око уласка у програм BFC-а, препознали предности и могућност да се кроз стандардизацију нормативима које предвиђа сертификат унаприједи пословање и да су конкретни ефекти већ видљиви.

“Заиста смо предано радили како би се услови испунили и изражавам задовољство што смо стигли до завршне фазе. Не сумњам да ћемо сви заједно имати разлог да подијелимо то задовољство и кад остваримо овај сертификат. Примјетно је да су многе ствари унапријеђене, посебно ближа комуникација са привредницима, што даје могућност рјешавања многих актуелних питања која су у нашој надлежности“, рекао је начелник Драгосављевић и као примјер навео пројекат AgroLIFE, који даје многе могућности пољопривредним произвођачима, али и потенцијалним инвеститорима.

У току преузимање захтјева за регресирано дизел гориво

У току преузимање захтјева за регресирано дизел гориво

green Tractor Plowing in Autumn

Одјељење за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности општине Србац обавјештава регистроване пољопривредне произвођаче – кориснике подстицаја, којима је одобрено дизел гориво за 2023. годину, да захтјеве за остваривање права на регресирано гориво могу преузети у шалтер сали Општинске управе у просторијама одјељења.

Висина премије износи 0,75 KМ по литру, а одобрава се 100 литара дизел горива по хектару обрадиве пољопривредне површине за које је уписан начин коришћења пољопривредног земљишта у Регистру пољопривредних газдинстава у 2023. години.

Регресирано дизел-гориво корисници могу преузети до 15. новембра код овлаштених дистрибутера који су склопили споразум са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде.

На првом списку који је ажуриран закључно са 28. фебруаром ове године налази се 145 пољопривредних произвођача са подручја србачке општине.

Регистровани пољопривредни произвођачи који нису пријавили у АПИФ-у начин кориштења пољопривредног земљишта за 2023. годину могу то да учине најдаље до 15. маја текуће године.

Такође, носиоци породичних пољопривредних газдинстава обавезни су Пореској управи Републике Српске пријавити обавезу доприноса у складу са прописима о доприносима, те измирити обавезе по основу накнаде за противградну заштиту у складу са прописима о противградној заштити.

Након преузимања захтјева, куповина дизел-горива може се извршити код овлаштених дистрибутера, а приликом куповине, захтјев се подноси овлаштеном дистрибутеру, уз приложену неовјерену копију личне карте или копије ЈИБ-а за правна лица.

Пољопривредни произвођачи који нису обухваћени првим обрачуном биће благовремено обавијештени о наредном обрачуну.

Више информација може се добити путем телефона: 051/740-001, локали 127, 128 и 130.

Новим правилником министарства омогућени подстицаји за већи број пољопривредника

Новим правилником министарства омогућени подстицаји за већи број пољопривредника

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске је донијело Правилник о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села у 2023. години, који је 14. фебруара ступио на снагу и доноси неколико новина у корист пољопривредника.

У односу на претходне године су умањене минималне површине за остваривање регреса по јединици сјетвене површине за пшеницу, која сада износи 1 хектар. Затјев за остваривање овог вида подстицаја се подноси до 31.03.2023. године.

Повећана су подстицајна средства за регресирање дизел-горива за извођење прољећних и јесењих радова у пољопривреди на износ од 0,75 KМ/ по литру, а одобравају се за обрадиве пољопривредне површине за које је уписан начин коришћења пољопривредног земљишта у РПГ у 2023. години.

Уведена је премија по грлу за музно грло – краву – којег могу остварити корисници подстицаја који имају најмање три музна грла уписана у РПГ, који су у систему откупа млијека или који прерађују млијеко на пољопривредном газдинству, а премија износи до 200 KМ по грлу.

Умањен је потребан број крмача и супрасних назимица за остваривање премије за узгој њихов узгој на 10, а премија износи од 250 KМ по грлу.

Такође, умањен је потребан број квалитетно-приплодних оваца и коза за остваривање премије за узгој њихов узгој. Сада је најмање 50 оваца, односно 30 оваца племенитих раса или десет коза. Премија износи до 20 KМ по грлу за овце односно до 40 KМ по грлу за козе.

Министарство помаже свако новорођено дијете у пољопривредном газдинству у сеоским подручјима са 1000 KМ.

Захтјеве за подстицаје корисници подносе путем поште на адресу министарства. Сву помоћ и подршку при попуњавању истих пољопривредници могу добити у Одјељењу за привреду, пољопривреду и и друштвене дјелатности општине Србац.

Правилник можете погледати ОВДЈЕ.

Одржана обука за пољопривреднике о апликацији AgroLIFE и кориштењу података са метео станица

Одржана обука за пољопривреднике о апликацији AgroLIFE и кориштењу података са метео станица

У скупштинској сали у Српцу данас је одржана обука за кориштење апликације AgroLIFE и кориштење података са метео станица које прате параметре од значаја за пољопривредну производњу.

Ради се о пројекту „Дигитализација општинског управљања земљиштем“, који је подржан кроз Програм развојног партнерства (develoPPP.de) Њемачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (BMZ), а који спроводе Немачка развојна сарадња (GIZ), TeleGroup и NALED.

Метео станице су почетком јануара пуштене у рад и налазе се у Лилићу, Црнаји, Ситнешима и Kоровима.

Оливера Радић, руководилац Центра за управљање пројектима и анализама при Привредној комори Репулике Српске, каже да увођење дигитализације има вишеструк значај у модернизацији и правовременом доласку до важних информација за пољопривредне произвођаче и локалну самоуправу.

“Данас смо пољопривредне произвођаче упознали са могућностима кориштења података са метео станица које смо инсталирали на четири локације на подручју Српца. Циљ пројекта је дигитализација општинског управљања пољопривредним земљиштем, а подршка, имплементатор и координатор свих активности је Привредна комора Републике Српске и БФЦ мрежа. У пројекту учествују општине Србац и Брод и градови Приједор и Требиње. Захваљујући овом пројекту смо развили заједничку платформу намијењену, прије свега, пољопривредним произвођачима за дигитално управљање пољопривредним земљиштем, а платформу користе и јединице локалне самоуправе за располагање свим потребним подацима када су у питању закупци и информацијама које су везане за давање земље у закуп”, каже Радићева.

Она додаје да у оквиру пројекта учествује и Министарство пољопривреде, шумарства и вовдопривреде Републике Српске.

У име компаније TeleGroup, презентацији је присуствовала Ана Марија Антић која је развила софтвер “AgroLIFE” и која каже да је повод за данашњу обуку било постављање најсавременијих метео станица које ће пољопривредницима бити од великог значаја приликом планирања послова током цијеле године.

“Метео станице прикупљају податке о микроклиматским условима у реалном времену и приказују их кроз софтвер AgroLIFE. Такође, на основу тих података, креира се временска прогноза, предвиђају се услови за појаву одређених болести и штеточина којих у софтверу има 95 за 23 различите културе. На основу ових података, осим временске прогнозе, предвиђају се услови за планирање радова што ће пољопривредницима помоћи да боље планирају своју производњу и праћење усјева, јер су метео станице изузетно модерне и прецизне, тако да је путем платформе могуће пратити више важних параметара за што успјешнију пољопривредну производњу”, каже Антићева.

Према њеним ријечима, у Србији је постављена мрежа од 50 метео станица а у Републици Српској их има 19, тако да је то тренутно највећа мрежа на Балкану.

Она истиче да су искуства веома позитивна, јер су у питању микролокализоване временске прогнозе, а подаци који се мјере су температуре и влажност ваздуха, падавине, влажност листа и температуре сјетвеног слоја, што много помаже у планирању пољопривредних радова, посебно за неке специфичне културе.

Начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, каже да је кориштење платформе бесплатно за све пољопривредне призвођаче са подручја наше општине и додаје да ће се подаци, који Општини Србац буду доступни, користити за годишње извјештаје и праћење пољопривредне производње на подручју наше општине.

“Општинска управа ће имати увид у оно што се дешава на земљишту које је у закупу и то ће бити у служби наших годишњих извјештаја, тако да пољопривредници не треба да страхују да ће ти подаци бити коришени у неке друге сврхе. Пољопривредници имају могућност да бесплатно користе ову платформу која им нуди корисне податке и да прате све што се дешава на њиховим парцелама у току године, без обзира да ли су наши закупци или не. Сигуран сам да ће ово добро доћи пољопривредницима и трудили смо се да метео станице распоредимо на различите локације како би што више њих из разних дијелова општине имало детаљне и поуздане информације”, каже Михољчић.

Он истиче да је тренутно присутно око 80 закупаца и десетак концесионара, од којих је половина прошла кроз обуку и додаје да би их било и више, али је вирус корона успорио реализацију обуке и самог пројекта.

Међу пољопривредним произвођачима који су присуствовали презентацији је и Ђурица Антонић из Разбоја Љевчанског који је похвалио дигитализацију и истакао њене предности.

“Дигитализација је је један нови свијет за наше пољопривреднике а у Европи и свијету се примјењује већ доста дуго. Kод нас је то нешто ново и сигуран сам да ће помоћи пољопривредницима да планирају сјетву, али исто тако да прате могућност појаве разних болести на усјевима”, каже Антонић.

Kако би користили податке са метео станица кроз AgroLIFE дигиталну платформу, потребно је скинути мобилну апликацију са google продавнице и почети управљати својом пољопривредном производњом путем овог дигиталног асистента.

Подаци са метео станица такође су доступни и путем странице – farmer.agrolife.world а линк за ову страницу постављен је и на званичној интернет страници општине Србац.

Да би се путем ове странице приступило подацима са метео станица за општину Србац потребно је користити сљедеће приступне податке:

Kорисничко име: Srbac
Шифра: meteo

За више информација о пројекту, AgroLIFE апликацији и метео станицама потребно је обратити се одјељењу за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Општине Србац.

Kонтакт телефон: 051/740-001, локал 130.